Sedamnaest od 27 zemalja Evropske unije, kao i Velika Britanija, u crvenoj su zoni na novoj evropskoj karti ograničenja kretanja, koju je objavio Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
Na toj karti, obećanoj u utorak u Luksemburgu kako bi se bolje uskladile preporuke, samo tri zemlje EU-a ili Evropskog ekonomskog prostora – EEZ (Norveška, Finska i Grčka) su većim dijelom zelene, dok je pet zemalja (Italija, Kipar, Estonija Litva i Latvija) većinom obilježeno narandžastom bojom.
Pet zemalja (Njemačka, Austrija, Švedska, Danska i Island) nisu obilježene bojom, zbog nedostatnih podataka o testiranjima, iz nepreciziranog razloga.
ECDC to za sada nije komentirao, prenosi Hina, pozivajući se na izvještaje AFP-a, Reutersa i dpa.
Karta nije obavezujuća
Prema preporukama, suprotno od onih koji dolaze iz zelene zone, putnicima iz narandžaste, crvene (ili sive) zone mogu biti određena ograničenja.
Ukupno 16 zemalja EU-a, među kojima su Francuska, Španija, Poljska ili Velika Britanija, obilježene su crvenom bojom.
The first🚦map has just been published!
The maps include information on:
▪️ the 14-day notification rate of new confirmed #COVID19 cases at subnational level
▪️ weekly COVID-19 testing rates
▪️ testing positivity rates
▪️ a map with a combined indicator based on the algorithm pic.twitter.com/5fkPuduWwj— ECDC (@ECDC_EU) October 15, 2020
Svrha te karte je definiranje opasnih područja, ali ona nije obavezujuća.
Kombinira dva kriterija za klasificiranje zemalja: stopu novih slučajeva na 100.000 stanovnika tokom posljednjih 14 dana i stopu pozitivnih testova, odnosno je li veća ili manja od 4,0 posto.
Prema kompromisu postignutom u utorak u Luksemburgu, kartu treba ažurirati svake sedmice.
Da bi se regiju klasificiralo u zeleno, ona mora imati manje od 25 novih slučajeva na 100.000 stanovnika tokom posljednje dvije sedmice i manje od 4,0 posto pozitivnih testiranih.
Regija je u crvenom kada je broj novih slučajeva u dvije sedmice viši od 50 i kada je stopa pozitivnih viša od 4,0 posto, ili kada kriterij novih slučajeva prelazi 150.
U narandžastoj kategoriji su dva slučaja – regije s manje od 50 slučajeva na 100.000 stanovnika, ali stopa pozitivnih je viša od četiri posto; ili ima između 25 i 150 slučajeva na 100.000 stanovnika, ali stopa pozitivnih testiranih je niža od 4,0 posto.
Broj novozaraženih raste
Broj novih slučajeva zaraze COVID-19 raste na gotovo cijelom evropskom kontinentu, a u četvrtak je više evropskih zemalja prijavilo rekordne brojeve novozaraženih.
Dansko Ministarstvo vanjskih poslova u četvrtak je, ozmeđu ostalih, uvrstilo Bugarsku, Italiju i Poljsku na popis zemalja koje treba izbjegavati.
Popisu je pridodano 11 pokrajina iz susjedne Švedske, zatim Liechtenstein, Litvanija, Poljska, San Marino i Vatikan.
Ranije je danska Vlada savjetovala stanovnicima da izbjegavaju putovanja u Veliku Britaniju, Francusku, Hrvatsku, Mađarsku, Nizozemsku, Španiju i Švicarsku.
Broj zaraženih pacijenata u Finskoj je više nego udvostručen od kraja septembra.
Danska i Finska imaju relativno nisku stopu zaraze, no obje su suočene s porastom.
Danska, država od 5,8 miliona stanovnika, ima 34.000 zaraženih i 677 umrlih, a Finska s oko 5,5 miliona gotovo 13.000 zaraženih i 350 umrlih.
Finska je preporučila zaposlenicima u javnom i privatnom sektoru da što više rade od kuće.
Veliki skok u Češkoj i Belgiji
Italija je potvrdila 8.804 novozaraženih u zadnja 24 sata, što je najviši dnevni broj od početka epidemije.
U četvrtak su potvrđene 83 umrle osobe od posljedica COVID-19, što je veliki skok u odnosu na 43 od srijede, no još daleko ispod rekorda u martu i aprilu, kada je dnevni rekord dosegnuo više od 900 umrlih.
Belgija je zabilježila rekordan broj novih slučajeva, njih 7.481.
U protekle dvije sedmice Belgija prosječno ima 494 slučaja zaraze na 100.000 stanovnika.
Broj zaraženih brzo raste, pa je prošlosedmičnih 5.421 dvostruko veći od broja zaraženih sedmicu ranije.
U Nizozemskoj je zabilježen 7.791 slučajeva zaraze u posljednja 24 sata, pokazuju službeni podaci objavljeni u četvrtak.
U Sloveniji je u zadnja 24 sata potvrđeno 745 novih zaraza korona virusom, a još je jedna osoba oboljela od COVID-19 umrla, potvrdila je u četvrtak Vlada.
Broj novih zaraza je drugi dan zaredom veći od 700, nakon što je raniji rekord iznosio 707, a povećava se i broj hospitaliziranih pacijenata.
U Češkoj, državi od 10,7 miliona stanovnika, potvrđeno je novih 9.554 slučajeva zaraze, što je daleko najveći dnevni porast, objavilo je Ministarstvo zdravstva.
Češka je jedna od zemalja u kojoj se epidemija korona virusa najbrže širi.
I Njemačka bilježi ‘rekorde’
Njemačka je prijavila rekordan dnevni porast od 6.638 novozaraženih.
Slovačka je zabilježila 1.929 novih slučajeva zaraze u četvrtak, što je najveći dnevni porast od početka pandemije.
Slovačka je imala malo zaraženih, u usporedbi s drugim evropskim zemljama, u prvom valu pandemije, ali posljednjih mjeseci brže raste broj zaraženih, kao i u većini drugih evropskih zemalja.
U Poljskoj je broj novozaraženih u četvrtak po prvi put bio veći od 8.000, čime je drugi dan zaredom zabilježen rekordan broj novozaraženih.
Poljska je najavila nova ograničenja rada ugostiteljskih objekata, sportskih događaja i škola.
Velika Britanija je potvrdila 18.980 novozaraženih te 138 umrlih koji su bili pozitivni na korona virus u osam dana, pokazuju vladini podaci.
Četvrtak je donio pad broja novozaraženih u odnosu na srijedu sa 19.724, a broj umrlih je stabilan.
Austrija se otvara za sedam županija
Francuske zdravstvene vlasti su u četvrtak izvijestile da je u posljednja 24 u toj zemlji registrirano 30.621 novih slučajeva, oko 8.000 više nego prethodnog dana, te da je u poratsu i broj smrtnih slučajeva i hospitaliziranih pacijenata.
Austrija uvodi parcijalno upozorenje za putovanja svojim građanima te je od subote sedam hrvatskih županija u kojima je epidemiološka situacija povoljnija izuzeto s upozorenja na COVID.
“Epidemiološki razvoj u Hrvatskoj i Bugarskoj nam sada dopušta da i u tim zemljama poduzmemo regionalizaciju te tako umanjimo ograničenja putovanja za ljude u Austriji”, rekao je ministar vanjskih poslova i evropskih poslova Alexander Schallenberg.
Sedam županija koja čine iznimku su Brodsko-posavska, Istarska, Koprivničko-križevačka, Osječko-baranjska, Šibensko-kninska, Varaždinska i Zadarska.