Večeras nastupa mubarek Lejletul-Miradž

Isra’a i Miradž je naziv za blagoslovljeni put  Muhammeda a.s. iz Mesdžid-ul Harama ka Mesdžid-ul Aksa’u, odakle je uzdignut na nebeska prostranstva, pred Allaha dž.š.… Riječ Miradž, koja znači stepenice, uspon, ispeti se na visinu, uzdignuti se uvis, druga je važna noć u tri blagoslovljena mjeseca. (Redžeb, Šaban i Ramazan).

Korak po korak, do Miradža

Prije Miradža, Muhammed a.s. je u Meki preživljavao najteže dane. Idolopoklonici su ga uspješno izolovali. Preminuli su njegov amidža Ebu Talib i njegova predana supruga hazreti Hatidža. Za njega gotovo je počela “Godina tuge”.

Muhammed a.s je gubio vjerne pomagače u Meki, jednog po jednog, pa je ovoga puta htio da grad Taif upozna sa Islamom, gdje je i otišao. Međutim, narod Taifa nije ga dočekao s ljubavlju, već s kamenicama. Nakon što je jedno vrijeme živio po planinama,  Muhammed a.s. je bio prisiljen da se vrati u Meku. U tim momentima, njegova se tuga dodatno povećala, jer su njegovi sinovi umirali jedan za drugim. Zato se obratio za pomoć Svemoćnom Allahu dž.š., jedinom utočištu poslije toliko nedaća koje su dolazile, jedna za drugom. Podigao je svoje ruke prema nebu i proučio dovu: “Kome me ostavljaš? Zar onima koji ne razumiju šta sam i u kakvom sam stanju? Zar nepravednima? O Gospodaru slabih! O Gospodaru sirotih!”

Allah je na dove Svog miljenika odgovorio putem na Miradž

Muhammed a.s. je na Miradž krenuo sa melekom Džibrilom. Melek Džibril je poveo Muhameda a.s iz predvorja Kabe ili Mesdžid-ul Harama- ili pak iz njegove kuće – da bi ga najprije odnio do Jerusalima, u Mesdžid-ul Aksa, a odatle izdigao na nebeska prostranstva.

Tokom Miradža, Muhammed a.s je prošao kroz sedam katova nebeskih… Na sedam katova nebeskih, se redom se susretao sa poslanicima: Ademom a.s, Jahjom a.s i Isaom a.s, Jusufom a.s, Idrisom a.s, Harunom a.s, Musaom a.s i Ibrahimom a.s. Kada su se odmakli još malo, Poslanik je vidio Džebraila u njegovom stvarnom izgledu. Zatim dođoše do tačke koja se zove “Sidretu-l-munteha”. Onda mu Džibril reče da će sa te tačke on nastaviti sam, jer je Sidretu-l-munteha krajnja granica za Božja stvorenja. Džibril je rekao “O Božiji Poslaniče, tako mi Allaha, da krenem dalje koliko i prst jedan pretvoriću se u pepeo”.

Poslanik  je pripovijedao da je Sidretu-l-munteha prekrila neka svjetlost, sa svih strana. U toj blagoslovljenoj noći objavljene su tri radosne vijesti. Prva od njih je pet vakata namaza, druga su dva zadnja ajeta sure Bekare, a treća je da je Allah dž.š odlučio da oni koji mu ne pripisiju druga neće vječito ostati u Džehennemu, pa će svakako otići u Džennet.

Četiri vijeka poslije hidžre u Jerusalemu se počela obilježavati Noć Miradža, skupnim ibadetima u džamijama. Vremenom je ovo obilježavanje postalo tradicija koja se prenijela u mnoge dijelove islamskog svijeta.

Muslimani širom svijeta će Noć Miradža obilježiti učenjem Časnog Kur’ana i učenjem zikra u džamijama, uz dove i brojne druge ibadete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.