Balkanski organizirani kriminal, koji i na tlu Sjedinjenih Američkih Država egzistira još od sredine osamdesetih godina, prijetnja je u nastajanju, zapažanja su najvećih svjetskih istražitelja koje je objavio FBI.
Zločinci i političari
Prema mišljenju analitičara, decenijama unazad kriminogene strukture na tlu bivše Jugoslavije jačale su zbog ogromne političke podrške i sprege s ratnim profiterima i zločincima te bi svako daljnje nesuprotstavljanje moglo dovesti do novih sukoba čiji bi generator bio kriminal.
– Od „nižerazrednih zločina“, uključujući i pljačke banaka, provale i upade u domove, balkanske organizirane grupe proširile su se na više sofisticirane zločine, uključujući i građevinski te lobi s nekretninama – navode istražitelji FBI-ja.
Posljednje aktivnosti istražitelja iz BiH i regije te niz akcija s međunarodnim značajem koje su realizirale policijske i sigurnosne strukture na nivou zemlje pokazali su da su ovdašnje kriminalne organizacije danas potpuno “drugačijeg imidža”. Tog su stava i eksperti.
– Recimo, devedesetih je to izgledalo potpuno drugačije. Danas se organizirani kriminal kod nas, a mislim i u drugim zemljama, grana na lobije i ima čvršću strukturu nego ranijih godina. Opstaje decenijama, imao je političku podršku i snagu, jedan možda i nedodirljiv status – govori jedan od bh. policijskih istražitelja.
Iako još skupine s tla bivše Jugoslavije te Grčke i Rumunije ne pokazuju sofisticiranost tradicionalnih euroazijskih kriminogenih grupa ili La Cosa nostra (LCN), klanska struktura je nešto na čemu jača, a zabrinjavajuće je što je to bio slučaj i s prethodnim organizacijama.
– Albanci su se sami već povezali čak i s utvrđenjem La Cosa nostra, posebno u Njujorku, za sada još u svojstvu učesnika „nižeg stepena“. Međutim, kao i ostale susjedne republike, uključeni su u svjetske tokove kocke, pranja novca, trgovine drogom, krijumčarenja ljudi, pa i ubistva – navode američki istražitelji.
Italijanski list “Espresso” objavio je prezentaciju “Put kokaina”, u kojoj se balkanska mafija navodi kao jedan od četiri glavna kanala svijeta preko kojih se obavlja transport ove droge.
Osim južnoameričkog kartela, afričke kriminalne organizacije i italijanskog organiziranog kriminala, list srbijansku mafiju određuje kao jednu od najmoćnijih, a Crnu Goru kao jednu od najprometnijih zemalja na ovoj regiji.
Putevi droge
– Također, i Meksiko, Kolumbija, Brazil i Venecuela, afrička Nigerija, Senegal, sjeverozapadna Afrika, italijanske kriminalne organizacije, kalabrijska Ndrangeta, sicilijanska Coza nostra i nove “nemafijaške” organizacije – navodi “Espresso”.
Stručnjaci za suzbijanje prometa droge tvrde da 100 posto čist kokain proizvode samo četiri južnoameričke države: Kolumbija, Bolivija, Peru i Venecuela, a on se kultivira na 190.000 hektara zemlje, gdje se proizvodi oko 920 do 980 tona kokaina godišnje.
U međunarodnoj akciji protiv narkomafije privedeno 70 osoba
– Cijena po kojoj ove četiri države prodaju proizvedeni kokain kreću se od 5.000 do 10.000 eura po kilogramu. Kada stigne u Italiju, droga se prodaje po cijeni od 800.000 do milion eura po kilogramu kokaina koji je svega 20 posto čist, dok šverceri ka Evropi imaju dobit četiri do pet hiljada posto u odnosu na uloženo – navodi italijanski list.
U tom procesu droga prolazi kroz balkanske luke, kao i evropske i američke, a zarada iznosi 1.000 do 1.500 milijardi eura godišnje, što je jednako cifri od dva posto svjetskog bruto proizvoda.
Zajedničke akcije
Od početka ove godine u dvije regionalne akcije na presijecanju lanca trgovine drogom, u kojima je učestvovala i BiH , uhapšeno je najmanje 70 osoba te pretreseno više od 100 objekata. Slične aktivnosti, prema našim saznanjima, mogu se uskoro očekivati.