Nastavak vojne misije dokaz da se američka politika prema Kosovu nije promijenila

Američki predsednik Donald Tramp obavestio je predsednicu Predstavničkog Doma Nensi Pelosi i predsednika Senata Čaka Graslija da će američke snage nastaviti misiju na Kosovu, a Priština je pozdravila tu odluku, prenosi Zeri.

Tramp je rekao da “SAD nastavljaju da daju doprinos snagama KFOR-a koje predvodi NATO, u saradnji s lokalnim vlastima, bilateralnim partnerima i međunarodnim institucijama, kako bi se sprečilo obnavljanje neprijateljstava na Kosovu ”.

Predsednik Kosova Hašim Tači rekao je da američku podršku Kosovu ne sme niko i nikada dovoditi u pitanje. Prema njegovim rečima, očekivan je stav da bi američki vojnici trebalo da ostanu na Kosovu.

“Očigledno je da je to bila dugo očekivana odluka Sjedinjenih Američkih Država, jer uz prisustvo američkih trupa, postoji mir i stabilnost na Kosovu i na celom Zapadnom Balkanu, naravno i uz sve NATO trupe”, rekao je Tači.

Tači je rekao je da će Kosovo biti odgovorno u odnosu na međunarodne partnere.

On je naglasio da Kosovo veruje u američku administraciju, koju predvodi predsednik Donald Tramp i aktivnoj ulozi ambasadora Ričarda Grenela.

“Stvari će se kretati u pravcu produktivnog i efikasnog procesa dijaloga i eventualnog konačnog rešenja, koje donosi obostrano priznanje, tj. članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama.” , rekao je Tači.

Najavljeno povlačenje trupa

U martu ove godine, dva američka senatora Dejvid Perdju i Rand Paul rekli su da bi SAD trebalo da preispitaju svoje prisustvo ukoliko Kosovo ne ukine taksu na srpsku robu.

Ovu meru, koja je zamenjena reciprocitetom, u potpunosti je ukinuo aktuelni kosovski premijer Avdulah Hoti zbog, kako je naveo, uklanjanja svih prepreka za nastavak dijaloga sa Srbijom.

Strah od povlačenja američkih trupa pojavio se poslednjih dana nakon izveštaja u medijima da SAD planiraju da povuku hiljade američkih trupa iz Nemačke.

Časopis „Vol Strit Žurnal“ objavio je da će se 9.500 američkog osoblja povući, dok je „Špigl“ rekao da bi ove godine iz Nemačke moglo biti povučeno između 5.000 i 15.000 američkih pripadnika.

Oko 34.000 američkih vojnika stacionirano je u Nemačkoj.

Ramaj: SAD nije promenila svoju politiku prema Balkanu

Stručnjak za sigurnost Besa Kabaši-Ramaj rekla je za RSE da pismo predsednika Trampa Predstavničkom domu pokazuje da SAD dosledno nisu menjale svoje odluke po pitanju vojnog prisustva na Kosovu.

„To je pozitivan znak da nema promena. Bilo je javnih rasprava kada je bilo mnogo diskusija o mogućnosti povlačenja (vojnih trupa s Kosova), za koje mislim da su bile više spekulacije nego bilo koji konkretan korak “, rekla je ona.

Kabaši-Ramaj naglašava da se američka politika prema Kosovu i zapadnom Balkanu nije promenila.

“SAD nisu promenile nivo posvećenosti ovom regionu. Mislim da je trenutno ta posvećenost još veća. Trenutno je fokus na zapadnom Balkanu, posebno Kosovu, iz razloga što SAD vide da je došlo vreme da se konačno normalizuju odnosi između Kosova i Srbije, da se olakša razvoj kao i stabilizaciju mira na Balkanu “, rekao je Kabaši -Ramaj.

Izjava Kosovske akademije nauka, objavljena u utorak, kaže da bi se svi nosioci državne odgovornosti trebali okupiti kako bi se završna faza dijaloga odvijala pod uslovima pune materijalizacije nacionalnih i državnih interesa Kosova, sprovodeći Ustav i presude Ustavnog suda.

Ova akademija kaže da povećanu pažnju međunarodne zajednice, posebno SAD, na promovisanju sporazuma između Kosova i Srbije treba maksimalno iskoristiti za ostvarivanje epiloga višegodišnjeg dijaloga uz obostrano priznavanje i pod uslovima poštovanja ustavnog i zakonskog okvira koji je na snazi.

Dijalog između Kosova i Srbije obustavljen je od novembra 2018. godine, kada su kosovske vlasti uvele taksu na robu iz Srbije.

Dijalog između Kosova i Srbije, uz posredovanje Evropske unije, počeo je 2011. u Briselu, navodi se u tekstu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.