Tužilaštvo BiH uputilo je dopise u kojima se traže informacije o neizvršenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i izvještaj o aktivnostima koje su poduzete s ciljem njihovog izvršenja svim institucijama i fizičkim osobama na koje se odnose neizvršene odluke, a ne samo Parlamentu BiH, potvrđeno je „Avazu” u Tužilaštvu BiH.
Iz Tužilaštva BiH navode i da je neizvršenje odluka Ustavnog suda krivično djelo za koje je predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora. No, iz Suda BiH za “Avaz” je potvrđeno da do sada nije vođen nijedan postupak za neizvršenje presuda Ustavnog suda.
Učinjen presedan
No, ova činjenica nije ublažila stav poslanika koji su na prošlosedmičnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH osudili način na koji je od Zajedničkog kolegija iz Tužilaštva zatražena dokumentacija o tome kako su glasali poslanici prilikom donošenja odnosno odbijanja određenih zakona za koje je od najviše sudske instance u zemlji zatraženo usklađivanje s Ustavom BiH.
Zastupnica SNSD-a Milica Marković u izjavi za “Avaz” kaže da poslanici iz te stranke „ne žele reći kako pravosudni organi ne trebaju istraživati i u redovima poslanika, ali u slučajevima ukoliko je neki počinio krivično djelo”.
– Međutim, ponižavajuće je i sramotno da Tužilaštvo vrši istragu o tome o čemu se raspravlja i glasa u Parlamentu BiH. To je nedopustivo, a tek će pravi skandal biti kada se o tome pročuje u međunarodnim krugovima, gdje slična praksa nije zabilježena čak ni u onim afričkim zemljama gdje nikako nema demokratije – tvrdi Marković.
Mirza Kušljugić, poslanik SDP-a BiH, kaže da je zagovornik provedbe svih odluka Ustavnog suda BiH, pa i za, kako kaže, “prozivanje” Parlamenta BiH, u slučaju da ne vrši svoju dužnost. Međutim, ističe da je Tužilaštvo BiH u ovom slučaju napravilo presedan.
Nema detalja
– Nisam čuo da postoji slučaj da tužilaštvo jedne zemlje na takav način zahtijeva dokumentaciju od najvišeg zakonodavnog tijela i u tom kontekstu moram se složiti s kolegama da je način na koji je tražena dokumentacija, u najmanju ruku, neprimjeren – kaže Kušljugić.
Ukupno 27 predmeta u radu
U Ustavnom sudu BiH za “Avaz je potvrđeno da je do 11. marta ove godine izdato 80 rješenja o neizvršenju odluka tog suda. U Tužilaštvu BiH kažu da na predmetima izvršenja takvih presuda trenutno radi šestero tužilaca.
– Ovakvih predmeta je ukupno 27 koji su u radu i na njima radi šestero tužilaca. U dva predmeta pokrenute su istrage – kažu u Tužilaštvu, navodeći da je glavni državni tužilac Goran Salihović nedavno razgovarao s predstavnicima Ustavnog suda BiH i o eventualnom procesuiranju osoba odgovornih za neizvršenje odluka.