Pacijenti koji su dobili eksperimentalni lijek “remdesivir” oporavili su se jako brzo od koronavirusa, a neki su pušteni iz bolnice nakon par dana, objavio je portal STAT News, a prenio CNN.
Riječ je o pacijentima koji su imali teške simptome i temperaturu, a bili su dio eksperimentalnog liječenja u bolnici Univerziteta u Čikagu.
– Izgubili smo samo dva pacijenta, a velika većina je puštena kući – izjavila je Ketlin Mulan (Kathleen Mullane), specijalistica koja vodi pokusno liječenje koronavirusa.
Neuspješan protiv ebole, uspješan protiv Covida-19
U svijetu još ne postoji odobrena terapija liječenja Covida-19, ali američki nacionalni institut za zdravstvo pokreće pokusne terapije s nekoliko lijekova od kojih je jedan i spomenuti “remdesivir”. Isti lijek testitran je u liječenju ebole, ali nije bio uspješan. No, testiranja na životinjama pokazala su da bi mogao biti koristan u liječenju Covida-19, SARS-a i MERS-a.
WHO je u februaru objavio da “remdesivir” ima potencijala u liječenju koronavirusa.
– Većina naših pacijenata ozdravi za u prosjeku šest dana što nam govori da terapija može trajati manje od deset dana – rekla je Mulan.
Rezultatai do kraja mjeseca
Problem u njenom eksperimentalnom liječenju je što ne postoji kontrolna grupa, odnosno za sad se njihove rezultate nema ni sa čime usporediti i ne može se još utvrditi jesu li pacijenti zaista ozdravili od tog lijeka. “Gilead Sciences”, američka kompanija koje je izumila lijek, sponzorira njegovo testiranje na 2.400 pacijenata u 152 lokacije diljem svijeta među kojima je i 1.600 pacijenata sa simptomima srednje jačine. Iz firme su poručili da rezultate testiranja očekuju do kraja mjeseca.
– Razumijemo koliko je lijek za covid-19 hitan i svjesni smo da Remidesivir pokazuje dobre rezultate. No, još je premalo podataka kako bismo mogli donositi bilo kakve zaključke. Trenutačni podaci nisu dovoljni da bi se ovaj lijek proglasio terapijom za covid-19 – stoji u saopćenju Gilead Sciencesa koji je dobio CNN.