Niko iz romske, aškalijske i egipatske zajednice na Kosovu nije zaražen koronavirusom, ali do sada nije izvršeno nikakvo testiranje niti ima simptoma u tim zajednicama, rekli su zvaničnici koji se bave zaštitom i nadgledanjem tih manjina, piše Ljajmi.
Bekim Sila, iz dokumentacionog centra za Rome, Aškalije i Egipćane, rekao je da njegova organizacija svakonevno radi na terenu i da do sada iz tih zajednica nijedna osoba nije zaražena Kovidom 19.
“Niko od njih nema simptome koronavirusa”, rekao je Sila.
Prema njegovim rečima, situacija u te tri zajednice je najgora na celom Kosovu.
On objašnjava da “uzimajući u obzir socio-ekonomsku situaciju ove kategorije, većina njih živi od socijalne pomoći“.
Prema Visokom komesarijatu Ujedinjenih nacija za izbeglice, romska zajednica u Evropi je izložena velikom riziku od širenja Kovida 19.
Ljajmi piše da oko 12 miliona Roma živi u Evropi i većina njih nema pristup pitkoj vodi, struji i živi u teškim uslovima bez odgovarajućih lekova. Pripadnici ove zajednice i na Kosovu žive u sličnim uslovima.
Poslanik u Skupštini Kosova Albert Kinoli kaže da “trenutno niko nije zaražen virusom, zbog čega se osećaju dobro, ali ako se ova situacija nastavi, ne veruje da mogu da izdrže pandemiju”.
“Suočavamo se sa velikim nedostatkom hrane, higijenskih paketa, pa čak i lekova. Uložili smo napore i zatražili pomoć vlade, Ministarstva zdravlja i do sada nismo dobili nikakvu pomoć “, rekao je Kinoli za Radio Slobodna Evropa.
U razgovoru za taj radio, Esad Krasnići kaže da “pripada egipatskoj zajednici, da živi u Mitrovici u naselju ‘2. jul’ sa još tri člana porodice”.
On dodaje da nijedan od članova porodice nije zaposlen.
Krasnići kaže da je otkad su počeli prvi slučajevi bolesti Kovid-19 izgubio posao.
“Radio sam kao pomoćni nastavnik u Romskom naselju u Mitrovici. U teškoj sam finansijskoj situaciji. Radio sam kao pomoćnik nastavnika u Romskom naselju i trenutno sam kod kuće, nezaposlen. Mogu reći da je ekonomski i socijalni položaj romske, aškalijske i egipatske zajednice veoma težak u naselju „2. jul“ u kome živim”, rekao je Krasnići.
Kosovska vlada je izdvojila preko 170 miliona evra kako bi ublažila ekonomske efekte pandemije. Romska, aškalijska i egipatska zajednice mogu imati malo koristi od ove pomoći, jer uglavnom nemaju redovan posao.