Širenje koronavirusa na globalnom nivou nateralo je svetske vlade da ulože ogromne napore na sprečavanju širenja epidemije, a od pojave prvih slučajeva zaraze politički procesi su čak i na Kosovu dobili drugačiji obrt, prenosi Koha izveštavanje Radio Slobodna Evrope.
Uprkos činjenici da su poslanici vladajuće koalicije iz Pokreta samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova, za vikend usvojili rezoluciju kojom se Vlada Kosova ovlašćuje da vodi dijalog sa Srbijom, nastavak razgovora između Kosova i Srbije pao je u drugi ili treći plan, ocenjuje se.
Rezolucijom se želi ojačati uloga kosovske vlade u dijalogu i marginalizovati uloga predsednika Hašima Tačija.
Politički analitičar Albert Krasnići kaže za RSE da će dijalog biti u drugom planu pažnje svetskih i lidera Kosova i Srbije.
“Sve ovo nužno će za određeni vremenski period učiniti dijalog manje važnim. Mislim da će (obustava inicijativa za dijalog) takođe biti posledica, ne samo virusa, već i političkih dešavanja u Srbiji – izbornog procesa, koji se može čak i odložiti ako dođe do eskalacije epidemije,” rekao je Krasnići.
Smatra da je dijalog dostigao vrhunac i da se očekivalo samo potpisivanje sporazuma.
Međutim, kako navodi, pregovarački proces će, barem zvanično, još dugo biti zamrznut.
“Zastoj bi mogao da usledi (zbog pandemije), a takođe je u korist kosovske strane, kako bi mogla interno definisati svoju poziciju u celom procesu”, rekao je Krasnići.
Kosovo je uvelo taksu od sto odsto na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine od novembra 2018. godine.
Prošlog meseca, Aljbin Kurti je najavio plan za delimično ukidanja takse dok su Sjedinjene Američke Države zatražile njihovo potpuno ukidanje.