Zakon o zapošljavanju kvalifikovane radne snage u Nemačkoj koji je nedavno stupio na snagu izazvao je zabrinutost da će veliki broj kvalifikovanih radnika napustiti Kosovo, piše Koha.
Predstavnici biznisa i civilnog društva kažu da je trend odlaska radnika sa Kosova prisutan već nekoliko godina, a stupanjem na snagu ovog zakona bojazan je da će u novom talasu otići najobrazovaniji.
Institut za napredne studije sproveo je istraživanje o iseljavanju radne snage sa Kosova u Nemačku, a viši saradnik tog instituta Bljend Hiseni kaže da će taj zakon omogućiti dodatnu migraciju radne snage.
„Odlazak kosovske radne snage dodatno je ugrožen uredbom iz 2015. koju je odobrila Nemačka a koja građanima zapadnog Balkana omogućava lakši pristup nemačkom tržištu rada i koja će olakšali iseljavanje“, kaže Hiseni.
Nemačka je 2015. otvorila tržište rada za šest zemalja Zapadnog Balkana i pozvala kvalifikovane i nekvalifikovane radnike da na osnovu ponude za posao mogu da se zaposle na nemačkom tržištu.
Hiseni kaže da je nakon usvajanja te uredbe, od 2016. do 2018. preko 15 hiljada građana Kosova uspelo da dobije vize i ode u Nemačku.
U tom periodu odlazili su u najvećem broju radnici iz oblasti građevinarstva, ugostiteljstva i usluga.
Zakon koji je ovog meseca stupio na snagu omogućava kvalifikovanim radnicima iz zemalja van EU da još lakše odu u Nemačku na rad.
Vlasnici firmi na Kosovu kažu da je potrebno hitno preduzeti korake za stvaranje boljih zuslova za mlade, kako ne bi napuštali zemlju.
Vlasnik kompanije za bezalkoholna pića i energetska pića Frutek, Šakir Paljuši kaže da preduzeća takođe moraju da stvore dobre uslove da radnici vide Kosovo kao zemlju u kojoj mogu da žive i rade.
“Takođe je neophodno da mi kao poslodavci razmislimo o ovoj situaciji, da povećamo plate i poboljšamo radne uslove kako bi se smanjila tendencija odlaska”, kaže Paljuši.
Nemačka ambasada u Prištini objavila je informacije o zakonu o imigraciji kvalifikovane radne snage.
Da bi ušli u Nemačku zbog zaposlenje ili traženja posla, nemačka ambasada najavljuje da će građanima Kosova i dalje biti potreban vizni režim koji važi u nemačkoj ambasadi u Prištini.