Bez interneta se više ne može ni u fabrikama

„Integrisana industrija“ – to je glavna tema ovogodišnjeg sajma Hanoveru, najvećeg sajma industrije u Njemačkoj koji su u nedjelju 7. aprila zajedno otvorili njemačka kancelarka Merkel i ruski predsjednik Putin.

Pronalazak parne mašine u 18. vijeku označio je početak industrijske revolucije. Početkom 20. vijeka, pojavila se prva montažna linija, a od šezdesetih godina su računari počeli da mijenjaju svet. Sada je u toku i sljedeća, četvrta industrijska revolucija, uvjeren je Fric Kloke, direktor Fraunhofer instituta za tehnologiju proizvodnje IPT u Ahenu: „Svi rade sa internetom, sve generacije, a sada smo u fazi u kojoj koristimo mogućnosti Interneta i u fabrici.“

Na primjer: auto industrija. Proizvodnja automobila je veoma skupa i skoro u potpunosti automatizovana. Moraju da se zadovolje visoki standardi bezbjednosti ali i zahtjevi oko tehničke ispravnosti automobila koji garantuju da će se on moći voziti dugi niz godina. Da bi kontrola bila moguća, u svakom trenutku proizvođač bi u budućnosti ostajao u kontaktu sa vozilom – i nakon prodaje.

„U budućnosti, automobil je takođe dio interneta, potpuno umrežen, a može po potrebi i da komunicira sa drugim automobilom. Automobil može, na primjer, da vam saopšti da mu je potreban vanredni remont“, najavljuje Kloke.

Samodijagnoza preko interneta

Senzori mogu da saznaju da li postoje ozbiljni problemi: da li je neki pokretni dio pregrijan, ima li bilo kakvih neočekivanih vibracija ili buke ili se neka komponenta izlizala. Senzori te informacije putem interneta prenose proizvođaču.

Verner Herf, glavni inžinjer u Odjeljenju za eksperimente i konstruisanje savremenih mašina na Tehničkom univerzitetu u Ahenu, smatra da bi digitalna inteligencija bila moguća čak i za svaku pojedinačnu komponentu – pogotovo kod mašina- alata: „Svaka komponenta bi bila u stanju da izvrši samo-dijagnozu, a zatim na internetu pita: Da li je ovo još uvijek normalno stanje? Da li sam već previše potrošena? Da li mi je potreban servis ili zamjena?“

Pravi i digitalni identitet

To je veoma poželjno, pogotovo tamo gdje komponente moraju biti veoma efikasne i bezbjedne, na primjer, u elektranama i velikim industrijskim postrojenjima. Komponente bi u budućnosti dobile dvostruki identitet: jedan u realnom svijetu i drugi, kao digitalni zapis.

To je slika budućnosti, ali to ne znači da čovjek postaje suvišan – zahtjevi u oblasti kvaliteta proizvoda, stalno se povećavaju. Istovremeno, proizvođači moraju da štite svoje dragocjene podatke od konkurenata i falsifikatora. Osim toga, industrija 4,0 inspiriše kreativnost pronalazača i programera. Bez visoko kvalifikovanih tehničara, majstora, naučnika i inžinjera, neće moći da funkcionišu ni fabrike budućnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.