U pismu koje je premijer Kosova Aljbin Kurti poslao predsedniku SAD Donaldu Trampu i državnom sekretaru Majku Pompeu, stoji da Priština od 15. marta, kako je i najavio, započinje sa uklanjanjem taksi na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, a pisao im je i o programu rada nove vlade i dijalogu sa Srbijom.
Kurti se u pismu Trampu obratio sa Vaša Ekselencijo i napisao mu:
Šaljem Vam ovo pismo da Vas obavestim o upravljačkom programu i novoj vladi Republike Kosovo. Ovom prilikom želim da Vam se zahvalim na Vašoj stalnoj podršci Republici Kosovo i na Vašoj posvećenosti stvaranju ekonomskih prilika, bezbednosti i trajnog mira na Balkanu. Izuzetno cenimo lični interes koji ste pokazali za budućnost naše zemlje i našeg regiona.
Program upravljanja novom kosovskom vladom fokusiran je na dva glavna stuba. Prvi se sastoji u našoj posvećenosti beskompromisnoj borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Drugi stub kao glavni prioritet je ekonomski rast, širenje investicija i otvaranje novih radnih mesta. Ova dva procesa su uzajamno povezana i pozdravljamo stalnu podršku vlade Sjedinjenih Država u našim naporima da primenimo dobro upravljanje, vladavinu zakona i ekonomske prilike za narod Kosova.
Moja vlada i ja posvećeni smo rešavanju preostalih pitanja između Republike Kosovo i Srbije. I dalje smo uvereni da se to mora učiniti u okviru dijaloga, koji bi kulminirao uzajamnim priznanjem dve države. Verujemo da je ovo važan put za integraciju Kosova u međunarodnu zajednicu i postizanje istorijskog sporazuma koji bi stvorio trajni mir, stabilnost i bezbednost na Balkanu.
Stoga ćemo 15. marta početi da uklanjamo takse na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine koje je utvrdila prethodna vlada. U početku će se skinuti takse za sirovine. To radimo kao izraz dobrog diplomatskog gesta i kao znak naše posvećenosti da blisko sarađujemo sa Sjedinjenim Državama u dijalogu sa Srbijom. Nadamo se da će se naše akcije recipročno vratiti iz Beograda, odakle očekujemo da će ukloniti sve necarinske barijere u trgovini s Kosovom i zaustaviti kampanju protiv priznavanja Kosova.
Takođe pozivamo Sjedinjene Države i Evropsku uniju da uspostave mehanizme za nadgledanje i sankcionisanje kako bi se obe strane pridržavale obaveza preuzetih u skladu sa sadašnjim i budućim sporazumima.
Svesni smo da je tokom poslednje dve godine došlo do izrazitog nedostatka koordinacije između kosovskih predstavnika o ulozi, interesu i ciljevima u dijalogu sa Srbijom, kao i o nejasnoći ko govori u ime Kosova na međunarodnoj sceni i na Kosovu za pregovaračkim stolom.
To će se završiti vladom koju ja predvodim. Vlada i ja kao premijer, imamo ustavni mandat, političku volju i zakonsku dužnost, kao i potpunu i isključivu odgovornost za preuzimanje, vođenje ovog procesa i predstavljanje Kosova na najvišem diplomatskom nivou. Radujemo se što ćemo sarađivati sa Vama, Vašim diplomatama i izaslanicima, kao i sa našim partnerima u Evropskoj uniji, na unapređenju ovog procesa.
Moja vlada smatra da su odnosi Kosova sa Sjedinjenim Državama od najvećeg strateškog značaja za našu zemlju kao savez zasnovan na duboko zajedničkim vrednostima i interesima. Vaša administracija je već imala pozitivan uticaj na zapadni Balkan, donoseći novu energiju i primenjivost u rešavanju problema, veoma pozdravljamo.
Radujemo se produbljivanju našeg partnerstva i zajedničkom radu sa Sjedinjenim Državama na unapređenju ekonomskih prilika, jačanju vladavine zakona, jačanju regionalne sigurnosti, podsticanju dijaloga između Kosova i Srbije i drugim pitanjima, napisao je Kurti.