Da li će SAD dozvoliti Kurtiju da uvede mjere reciprociteta

Premijer Kosova Aljbin Kurti dobio je javnu podršku specijalnog izaslanika američkog predsednika Donalda Trampa za dijalog Kosova i Srbije Ričarda Grenela vezano za ukidanje takse, međutim, nije poznato da li se ta podrška odnosi i na mere reciprociteta, piše Gazeta Ekspres.

Grenelova kancelarija na pitanje Gazete Ekspres ističe da se jedini odgovor zamene takse od 100 odsto na srpsku robu sa reciprocitetom prema Srbiji, nalazi u današnjoj objavi američkog ambasadora, kojom se obratio lideru Demokratkse partije Kosova Kadri Veseliju, poručivši mu da je Aljbin Kurti u pravu i da taksu treba ukinuti.

“Kadri, Sjedinjene Američke Države traže od Kosova da ukine taksu od 100 odsto. To šteti Kosovu i sprečava preduzeća da otvaraju nova radna mesta. Aljbin je u pravu”, napisao je Grenel u poruci na Tviter nalogu.

Kurtijev koalicioni partner u kosovskoj vladi i lider Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa izjavio je da je reciprocitet složen i da ima višedimenzionalne posledice.

“Moram da kažem da je reciprocitet veoma složen i sa višedimenzionalnim posledicama. Verujem da vlada može da nađe najbolji način da se koordinira sa našim međunarodnim partnerima, posebno sa SAD i EU”, poručio je Mustafa.

Politički analitičar Bljerim Velja istakao je da Kurti može da dobije podršku SAD da uvede reciprocitet, osim ukoliko to nije prepreka u drugim pitanjima.

“Nesumnjivo, odgovor SAD, institucija EU i evropskih država zavisiće od prirode, obima i posledica politike reciprociteta u nastavku dijaloga između Kosova i Srbije. Ako se mere reciprociteta vide kao prepreka za nastavak pregovora ili njihov napredak, suprotstaviće im se SAD, institucije EU i evropske države”, ocenio je Velja.

Prema njegovim rečima, ako Kurti želi podršku SAD treba da ostavi prostora za nastavak dijaloga nakon ukidanja takse.

“Nova vlada može da se raduje podršci SAD, institucija EU i evropskih država ako se pre uspostavljanja reciprociteta stvori pravovremena prilika za nastavak pregovora ili ako stupanje reciprociteta na snagu ne bude povezano sa neuspehom pregovaračkog procesa između Kosova i Srbije”, ukazao je Velja.

Dodao je i da Kurtijeva vlada mora da bude oprezna pre nego što odluči o meri reciprociteta, jer, kako je naveo, to utiče na svaku oblast od kretanje ljudi do članstva Kosova u međunarodnim organizacijama.

“Uspostavljanje reciprociteta u principu znači ne samo promenu odnosa u trgovini, već i redefinisanje odnosa u svakoj drugoj oblasti kao što su kretanje ljudi, prevoz, obrazovanje, zdravstvo i članstvo u regionalnim i međunarodnim organizacijama. S tim u vezi, nova vlada nije pojasnila da li namerava da u početku primeni puni reciprocitet ili će to uvesti postepeno u zavisnosti od spremnosti Srbije da bude konstruktivna prema Kosovu u odgovarajućim oblastima”, rekao je Velja.

Politilki analitičar Artan Murati istakao je da ćutanje SAD i EU oko uvođenja mera reciprociteta pokazuje da njima ne smeta obećanje Kurtija o meri reciprociteta i da im je važno samo ponovni nastavak dijaloga, koji je, prema njegovim rečima, Srbija prekinula zbog uvođenja takse.

“Budući da SAD, EU ili čak i sama Srbija ne komentarišu ideju o reciprocitetu, to neće predstavljati problem za Kurtija da preduzme takvu akciju. Prvobitna ideja SAD je da vrate strane za pregovarački sto, a zatim da pokušaju da predstave svoju viziju normalizacije odnosa”, rekao je Murati.

Opozicija se, međutim, protivi ukidanju takse od 100 odsto na robu iz Srbije, navodi Gazeta Ekspres.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.