Voda iz novog Regionalnog vodovoda ispravna je za piće, potvrdila je za RTK2 Arijete Mijeku Azizi, portparol Regionalnog vodovoda Priština. Ako je voda iz česme hemijski i bakteriološki ispravna, zbog čega je sve više naših sugrađana koji kupuju flaširanu vodu?
Institut za javno zdravlje Kosova tvrdi da je voda iz centralnog vodovoda u 99 % uzoraka bezbedna, kvalitetna i da se može koristi za piće. S druge strane, iz godine u godinu je sve više onih koji piju isključivo flaširanu vodu, da li je tako i sa građanima Kosova.
“Ne pijem vodu sa česme, pijem samo Prolom vodu.”
“Ja pijem, oseća se neki miris, ali kažu da može da se pije…šta znam.”
“Pa kupujemo kada pada kiša, kad ne pada, pijemo sa česme.”
“Uglavnom pijem vodu sa česme, ispravna je i što je ne bih pio.”
“Kupujem, mislim da je bolje tako, pitkija je.”
“Pijem vodu sa česme, nemam tu naviku da kupujem flaširanu vodu”, kažu građani.
Voda za piće na Kosovu je i hemijski I bakteriološki ispravna, potvrđeno je iz Regionalnog vodovoda Priština.
“Uspevamo da održimo redovno snabdevanje. Pijaća voda koja protiče u česmama dobrog je kvaliteta po svim standardima Svetske zdravstvene organizacije. Bakteriološki rezultati nakon svakodnevnog ispitivanja i provere uzoraka vode iz centralnog vodovoda, takođe, pokazuju da je voda ispravna za piće. Zbog izostanka padavina, svakodnevno opada nivo u jezerima. Ukoliko se nastavi opadanje nivoa vode, postoji mogućnost restrikcija”, navela je Arijete Mijeku Azizi, portparol Regionalnog vodovoda Priština.
Mijeku Azizi naglašava potrebu racionalnog korišćenja vode i dodaje da bi svi potrošači trebalo da izmire svoje komunalne račune.
“Ono što preostaje građanima je da plate za usluge koje dobijaju jer od toga i zavisi naš budžet i direktne investicije u konkretne projekte. Voda koja protiče našim slavinama košta, potrebna je energija, dovoljan broj pumpi i kapitalnih investicija”, dodala je Mijeku Azizi.
Prema podacima Svetske Zdravstvene Organizacije, zbog neispravnosti vode za piće u svetu oboli oko 500 miliona ljudi, a umre oko 10 miliona. Iz Instituta za javno zdravlje Kosova ističu da se kvalitet vode iz vodovoda redovno kontroliše i da rezultati potvrđuju da je ona ispravna za piće.
“Prema izveštaju, nema bakterioloških kontaminacija. Jedino mogu reći da nivo hlora nije prema administrativnom uputstvu, tako da naši građani koji se snabdevaju vodom za piće iz centralnog vodovoda mogu slobodno piti vodu”, poručuje Burbuće Nuši iz Instituta za javno zdravlje Kosova.
22. marta se obeležava Svetski dan voda, kako bi se ukazalo na značaj očuvanja voda. Nestašicom ovog dragocenog napitka pogođeno je više od 40% svetske populacije, zbog čega je neophodna racionalna potrošnja vode.