Studija objavljena u časopisu Journal of the National Cancer Institute ukazala je na uticaj unosa visokomasnih i niskomasnih mliječnih proizvoda u žena dijagnosticiranim s karcinomom dojke te uticaj konzumacije istih na preživljavanje.
Kohortna studija provedena je na ženama koje su dijagnosticirane s karcinomom dojke u ranom stadiju u periodu od 1997. do 2000. godine te je 1.513 žena praćeno tokom idućih 12 godina. Ispitanice su ispunile upitnik o učestalosti konzumacije hrane.
Tokom godina različite studije ukazale su da su povišene razine estrogena ključni faktor koji utiče na razvoj karcinoma dojke. Konzumacija visokomasnih proizvoda, a estrogen se primarno zadržava u masnoći, tokom duljeg perioda može poticati razvoj karcinoma dojke.
Rezultati su ukazali da konzumacijom visokomasnih mliječnih proizvoda, više od 1.5 serviranje na dan, dolazi do povećane opće smrtnosti te smrtnosti u oboljelih od karcinoma dojke za 49%. U visokomasne proizvode ubrajali su se: vrhnje, punomasno mlijeko, pudinzi, sladoled, masni sirevi itd. Nadalje, rezultati nisu pokazali povezanost između konzumacije niskomasnih proizvoda i povećanog rizika od smrtnosti od karcinoma dojke.
Autori ističu da je prehrana s manjom količinom masnoća, tjelesna aktivnost te održavanje adekvatne tjelesne mase ključno za prevenciju bolesti.