Predsednica “Alternative” Mimoza Kusari Ljilja, koja je i članica parlamentarne grupe Samoopredeljenja, rekla je da zahtevi DSK za mesto predsednika skupštine i predsednika države stvaraju uverenje da ta stranka ne želi koaliciju sa Samoopredeljenjem.
„Jasno je da je čitav proces u kontinuitetu bio propraćen različitim zahtevima u vezi sa visokim državnim funkcijama, a ti zahtevi su došli iz DSK, prvobitno za položaj predsednika zemlje, a sada i za predsednika parlamenta”, rekla je Kusari Ljilja.
Dodala je da, ukoliko se govori o povratku na nultu tačku pregovora i ako se traži mesto predsednika Skupštine Kosova, onda se stvarno stiče uverenje da oni pokušavaju da pronađu razloge kako ne bi došlo do dogovora o koaliciji između DSK i Samoopredeljenja.
“Uprkos onome što se do sada dogodilo, verujem da je krajnji i vrlo kritičan trenutak da Kosovo ima novu vladu i da ova vlada započne rad na reformama i odlukama koje su očekivane i na osnovu kojih su dobijeni izbori 6. oktobra“, rekla je ona.
Izbor Glauka Konjufce za predsednika parlamenta, Kusari Ljilja je nazvala urgentnošću, a ne igrom Samoopredeljenja. Kaže da je Aljbin Kurti ponudio to mesto DSK pre 24. decembra, kada je održana konstitutivna sednica.
„Verujem da se to može nazvati neophodnošću ili hitnošću za izgradnjom institucija, a ne igrom, jer je Kurti bio jasan kada je prosledio ponudu DSK sa određenim rokom, ako ne grešim, do 24. decembra. Tada DSK nije uzvratila pozitivnim odgovorom i odlučeno je da se glasa za izbor predsednika parlamenta. Međutim, usledila je totalna konfuzija koju je DSK javno pokazala, jer je većina poslanika ove stranke glasala za izbor Konjufce za predsednika Skupštine Kosova”, rekla je Kusari Ljilja.
Ona se zapitala kao se može menjati mišljenje u roku od dve do tri sedmice i tražiti ukidanje procesa u kojem su oni masovno glasali “za”. “Verujem da bi mesto predsednika skupštine trebalo smatrati zatvorenim pitanjem, baš kao što bi razgovore trebalo nastaviti od te tačke ili ih tretirati u novom formatu, ali sa jasnim ciljem da se dogovor postigne“, rekla je ona.
Spomenula je i prioritete naredne vlade i posao za budućeg premijera, priprema nacrta budžeta za 2020. godinu.
“Kurtijev prvi posao je priprema nacrta budžeta, iako je odlazeća vlada izjavila da ima spreman nacrt. Međutim, novi premijer će postaviti svoje prioritete i koliko je to moguće, neke budžetske kategorije prilagoditi po svom, sada već dogovorenom programu vlade, a zatim promene implementirati u reformama administracije. Nakon toga slede reforme u administraciji, jer je rečeno da od 21. ministarstva koliko ima trenutno, treba 10 ministarstava spojiti u preostalih 12, a onda po potrebi sagledati druge mogućnosti za reviziju budžeta i budžetske intervencije u drugoj polovini ove godine“, pojasnila je Kusari Ljilja.
Iako je prošlo tri meseca od održavanja prevremenih parlamentarnih izbora na Kosovu, nova vlada još nije formirana zbog činjenice da pobednička stranka, Pokret Samoopredeljenje i druga stranka, Demokratski savez Kosova ne uspevaju da formiraju koaliciju.