Odlaganja nastala izbornim procesom i nedavni neuspeh u postizanju sporazuma o vladajućoj koaliciji mogu uticati na ulazak Kosova u 2020. godinu bez odobrenog budžeta, prenosi Gazeta Ekspres.
Vlada je odobrila okvirni budžet, ali ne može se odobriti nacrt zakona, jer je Skupština raspuštena i nema ko da ga usvoji u obliku zakona.
Do sada je usvojen samo srednjoročni okvir rashoda 2020 – 2030 i to je osnovni dokument na osnovu kojeg treba sastaviti godišnji budžet za 2020. godinu.
Savetnik vršioca dužnosti ministra finansija u kosovskoj vladi Ljuljzim Rafuna, rekao je za Radio slobodna Evropa da neusvajanje budžeta do februara sledeće godine ne predstavlja značajan problem.
„Neće biti problema tokom januara i februara, a za mart se nadamo da ćemo imati bar kosovsku skupštinu do tada. Ako se formira Skupština, onda se u martu može doneti i odluka o pokrivanju budžetskih izdataka, ali izazovi i problemi mogli bi se pojaviti u aprilu, jer (u tom mesecu) nije moguće izvršiti unutrašnje isplate osim međunarodnih dugova koje imamo”, kaže Rafuna.
Krajnji rok za usvajanje budžeta Kosova u skupštini je 31. decembra.
Ako budžet ne bude usvojen do 31. decembra, tada, u skladu sa zakonskim procedurama, Skupština može odobriti nastavak primene Zakona o budžetu iz prethodne fiskalne godine koji se ni u kom slučaju ne može primenjivati duže od tri meseca naredne fiskalne godine.
Finansijski stručnjak Fljamur Keća, kaže da kašnjenja u usvajanju budžeta nisu dobra za ekonomiju zemlje.
“Neusvajanje budžeta za 2020. problem je sam po sebi, u normalnim uslovima, posebno kada imamo promenu vladajuće koalicije, što znači da će dve nove političke stranke nesumnjivo imati svoj upravljački program koji još nije transparentan za javnost i to utiče na neusvajanje budžeta za 2020 i ima uticaja na ekonomiju i normalan razvoj državnih institucija koji utiču i na privredu, bilo državnu ili privatnu “, kaže Keća.
Kosovo je ušlo u 2019. godinu bez budžeta usvojenog u Skupštini Kosova.
Budžet za 2019. godinu u iznosu od 2,3 milijarde evra odobren je u februaru,a predstavnici stranaka koje su pobedile na izborima 6. oktobra, iz Pokreta samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova, rekli su za RSE da će projekcije budžeta za 2020. godinu u okviru srednjoročnog okvira rashoda koje je napravila odlazeća kosovska vlada, biti pregledane.