U periodu januar – jun 2019. godine prijavljeno je 82 slučajeva zlostavljanja dece, ali taj broj je veći jer mnogi od takvih slučajeva nisu prijavljeni, prenosi Gazeta Ekspres.
Navodi se da je prema podacima policije u 16 od tih slučajeva bilo lakših telesnih povreda nanetih deci, a da je, prema podacima Kosovske agencije za statistiku 61,4 odsto dece doživelo fizičko nasilje, kažnjavanje ili psihičko nasilje.
Te brojke ukazuju na visok nivo nasilja nad decom, rekla je Donjeta Keljmendi, direktorka Koalicije organizacija za zaštitu dece uz ocenu da mnogi zbog straha nerado prijavljuju nasilje.
„Taj procenat govori o veoma visokoj, alarmantnoj stopi zlostavljanja dece u kućnom okruženju. Loša stvar je u tome što se samo vrlo mali broj tih slučajeva prijavljuje kosovskim institucijama, bilo policiji, ili centrima za socijalni rad” rekla je Keljmendi.
Prema njenim rečima nasilje u porodici se još uvek smatra metodom disciplinovanja dece.
„Razlozi za neprijavljivanje dece koja su žrtve nasilja ili fizičkog kažnjavanja ili čak psihološkog nasilja su brojni. Ono što treba napomenuti je da se nasilje u porodici još uvek smatra metodom disciplinovanja dece u našim porodicama i zbog toga se u mnogim slučajevima ne prijavljuje. Ima i vrlo ozbiljnih slučajeva seksualnog zlostavljanja” ukazala je.
Keljmendi podseća da je više puta pozivala na prijavljivanje slučajeva nasilja nad decom, da se o toj temi, kao odvojenoj, govori u školama kako bi deca znala koji su oblici nasilja i gde ih prijaviti.