INTERPOL TRAGA ZA 25 SRBA: Traženi su zbog ratnih zločina, pljački, ubistava…

Među 7. 134 poternice na sajtu Interpola je i 25 na kojima su Srbi, tačnije državljani Srbije

Beograđanin Goran Relić poznatiji kao Trta (50) je 10 godina proveo na crvenoj Interpolovoj potjernici. Njegov “staž” na potjernici završio se tragično, on je naime 19. novembra ubijen u Južnoafričkoj Republici. U Srbiji je Relić bio tražen zbog ubistva koje se 2009. godine desilo u Zemunu. U ovom nekadašnjem raju za srpske kriminalce, Relić je živio sa lažnim dokumentima. 

Među 7.134 potjernice na sajtu Interpola je i 25 na kojima su Srbi, tačnije državljani Srbije. Traženi su zbog ratnih zločina, pljački, saučesništva…

Relić se na potjernici našao jer je bio osumnjičen da je sa Nikolom Bulatovićem (45), zvanim Pidža, nasmrt pretukao vlasnika menjačnice “Zvonce” Zvonka Pilčevića (37). Ubistvo se dogodilo u noći između 15. i 16. avgusta 2009. godine u Zemunu. Pilčevićevo tijelo, gotovo neprepoznatljivo od udaraca, pronađeno je u Ulici Stevana Jovanovića, na trotoaru. Tokom uviđaja utvrđeno je da je vlasnik mjenjačnice brutalno nasmrt pretučen na drugom mjestu, pa da je potom dovezen i izbačen na ulicu gdje je i pronađen.

Relić je bio stari poznanik policije, teretio se za razna krivična djela. Motiv ubistva vlasnika mjenjačnice navodno je bio zelenaški dug koji je zbog kamata premašio milion eura. Nagađalo se da su zelenaši angažovali Bulatovića i Relića da “odrade posao”, ali nije utvrđeno da li su imali zadatak da ga ubiju ili su ga ubili brutalnim batinama s namjerom da ga zaplaše.

Uhapšen Hrvat kome žene nude skrovište

Od prije nekoliko dana ima bar dvije poternice manje. Nekoliko dana prije Trtine likvidacije, u Novom Sadu je “pao” Bojan Dragičević, jedan od najtraženijih bjegunaca u Hrvatskoj, koji je u dva navrata opljačkao istu banku u Šibeniku, tokom 2005. godine. Kada su vidjele njegove slike u medijima, mnoge žene su se nudile da mu budu jataci.

Dragičević je ukrao oko 113.000 eura. Zbog razbojništva je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 4 godine i 2 mjeseca zatvora. Uspjelo mu je da dvaput pobjegne iz zatvora, jednom iskočivši kroz prozor, a drugi put dok je bio u šetnji u zatvorskom krugu, preskočio je zid.

Misica “mamac” i Beba koja strelja

Među najtraženijima ima i nekoliko žena, a razlozi zbog kojih ih traže policije širom sveta kreću se od strašnih do stravičnih.

Među onima za kojima se traga je i Slobodanka Boba Tošić (33), nekadašnja misica BiH, Plejboj zečica i učesnica rijalitija. Ona se nalazi na crvenoj interpolovoj poternici zbog pomaganja Darku Elezu u pokušaju ubistva kuma Đorđa Ždrala. Pokušaj se dogodio aprila 2006. godine, a misicina uloga bila je da namami žrtvu na mesto gde su u zasedi čekali, kako se tada sumnjalo, Darko Elez i Branimir Minić.

Slobodanka Tošić je kasnije pred sudom u Bosni i Hercegovini osuđena na dve i po godine zatvora zbog saučesništva, ali i zbog pripadnosti organizovanoj kriminalnoj grupi, dok je Darko Elez sa ostalim osumnjičenima oslobođen optužbi u Srbiji. Tako je, na kraju, misica ostala jedina osuđena u ovom predmetu.

Njoj društvo pravi Višnja Aćimović (47), poznatija po nadimku Beba, koja navodno živi u Srbiji. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je protiv nje podiglo optužnicu zbog streljanja 37 Bošnjaka u Vlasenici 1992. godine. Aćimovićeva je saslušana u Beogradu. Tada je izjavila da nema povjerenja u tužilaštvo BiH i da se neće odazvati pozivu na suđenje. Zločin koji joj je stavlja na teret dogodio se 1992. blizu logora Sušica u koji su dovođeni Bošnjaci

– Svjesno i voljno, zajedno sa još jednim vojnikom, lično je učestvovala u ubistvu 37 muškaraca bošnjačke nacionalnosti koji su prethodno dovezeni autobusom iz zatvora koji se nalazio iza zgrade suda u Vlasenici – naveo je tada potparol Tužilaštva BiH. Pucanjem iz vatrenog oružja, kako navodi optužnica, streljala je žrtve, a njihova tela su pronađena i ekshumirana 2000. godine, na istom mestu gde su streljani.

 

Strah i trepet, bila surova

Višnju Aćimović Vlaseničani koji su preživeli stravične torture znaju po nadimku “Beba” koji je, kako tvrde, značio strah i trepet. Imala je svega 20 godina, ali je “bila surova”. Njene su žrtve, uglavnom, bili muškarci starosti od 15 do 20 godina, piše Slobodna Evropa.

Među najmlađima za kojima se traga je i Milan Lučić (33) iz Beograda, koji je tražen zbog članstva u organizovanoj kriminalnoj grupi.

Red genocida, red zločina protiv čovečnosti, presečeno švercovanjem

Među beguncima na Interpolovim poternicama ima i ljudi iz regiona, pa su među licima sa poternica i Slavojka Marinković (52) iz Laktaša, koja se traži zbog nezakonitog ukidanja slobode, Slađan Tasić (51), iz Višegrada, zbog zločina protiv čovečnosti, Esed Abdagić (56), iz Cazina, zločini protiv ratnih zarobljenika, Adis Abaz (40) iz Zenice tražen zbog organizovane trgovine narkoticima, Dragomir Kezunović (65), Sokolac, zločini protiv čovečnosti, Aleksandar Pjanić (43), Srbin iz Osijeka, Zoran Adamović (56) iz Ključa, zločini protiv čovečnosti, Slobodan Kostovski (65), zbog međunarodne trgovine narkoticima, Novak Božić (59), falsifikovanje novca, Miroslav Duka (59), Srbija, zločini protiv čovečnosti, Rajko Drakulić (55), Vlasenica, genocid, Vinko Lazić (60), Srbija, zločini protiv čovečnosti, Blagoje Vojvodić (57), zločini protiv čovečnosti, Čedo Bogićević (48), Vlasenica, zločini protiv čovečnosti, Jovan Bjelotomić (23), Bijeljina, pljačka, Kosta Bjelotomić (36), Drvar, pljačka, Svetozar Kosorić (66), Kusače, genocid, Nemanja Ristić (46), Beograd, pokušaj terorizma, Predrag Bogićević (49), Kragujevac, pokušaja terorizma, Izet Ajdinović (48), Tutin, pripadnost kriminalnoj organizaciji, krađa, otmica, iznuda, Davor Elez (42), Sarajevo, ubistvo, pranje
novca, Jene Huzvar (55), Male Pijace, Srbija, švercovanje ilegalnih emigranata, Boško Lukić (78), zločini protiv čovečnosti, Ivan Milovanović (44), Užice, pokušaj pljačke, oružana pljačka, zavera, Mirko Nestorović (46), Mrkonjić Grad, zločini protiv čovečnosti, Komnen Cpajak (52), ubistvo, Blagoje Vlačić (49), Živinice..

Policija još traga i za Nevenom Stanićem, Ismetom Suljovićem, Mladenom Džidićem, Ivicom Kolobarom, Milošem Dukićem, Zoranom Stuparom, Zdenkom Grbavcem, Aldinom Alibašićem, Elvirom Muminovićem, Emirom Celamom, Jozom Dojićem, Jozom Lovrenovićem, Bojanom Kosarcem, Muradifom Hamzabegovićem, Fikretom Zukićem.

Na listi traženih su i Alija Keserović, Stanko Marković, Borislav Stojišić, Ekrem Melkić, Milorad Panić, Dževad Hodžić, Milenko Komosar, Igor Isaković, Ilija Jurić, Erik Nuhanović, Edin Muftić, Adnan Hodžić, Davor Milićević, Aldin Mahmutović, Salem Hašić, Đorđe Arežina, Hamza Labidi, Nedžad Herenda, Edvin Jusić, Amir Džinić, Senad Hasanović, Edin Kahriman, Dražen Primorac, Amar Šljivo, Milarem Berbić, Edin Alijev, Samid Cicvara, Nevenko Kukić, Anto Kurdija, Borislav Ivanišević, Senad Kasupović, Ramo Grahović, Sulejman Mesanović, Dražen Pejić, Ratko Samac, Albert Topić, Jasmin Keserović, Edin Pečenković, Neđeljko Matić, Gojko Borjan, Ranko Momić, Goran Brekalo, Slobodan Ris, Alen Demirović, Jozo Brico, Nebojša Milanović, Bogdan Božić, Željko Rodin, Obrad Ožegović, Senad Kajtezović, Mladen Marković, Džemal Kapetanović, Pero Majić, Marko Vidović, Zikret Šabić, Zoran Obrenović, Brano Gojković, Dušan Pantelić, Samir Muratović…

Aldijana Dizdarević (33) iz Velike Kladuše tražena je zbog pokušaja ubistva, a Slovenka Urška Sprah (34) iz Ptuja zbog pranja novca i prevare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.