Zbog posla, boljeg života i kvalitetnijeg obrazovanja, mladi Goranci napuštaju svoj zavičaj. Otvaranje fabrika i novih radnih mesta јеdini je način da se spreči njihov odlazak, kažu za Kosovo Onlajn stanovnici jedne od najsiromašnijih opština na krajnjem jugu Kosova.
Žitelji Gore ostavljaju svoja sela, imanja i kuće i u potrazi za boljim životom neretko se nastanjuju u većim kosovskim gradovima, a najčešće u zemljama zapadne Evrope. Kažu da se ekonomija u ovom delu Kosova može uporediti sa bolesnikom na izdisaju.
Firme u društvenom vlasništvu odavno su pogašene, dok su ulaganje u razvoj privrede i stočarstva, dve dominantne grane u ovom kraju, svedene na minimum.
“Zaposleni u lokalnoj samoupravi, policiji i institucijama koje se finansiraju iz budžeta Kosova i Republike Srbije imaju sigurna primanja ali ne i ostali građani”, kaže direktor NVO „Avoko“ Jeton Čengaj.
On upozorava da ako se nastavi ovako i ne otvore se fabrike i sredi infrastruktura da se ljudi zaposle i žive dobro, za pet godina neće ostati ni deset hiljada Goranaca i Albanaca.
Dragaš je administrativno i kulturno središte Gore. Odavde, ali iz okolnih sela, mladi neprestano odlaze trbuhom za kruhom.
Pored zaposlenja, problem za goransku zajednicu predstavlja i školovanje.
Ustanove koje nude viši stepen obrazovanja nalaze se ili u Prizrenu ili u Prištini, a troškovi prevoza do tih gradova predstavljaju često nepremostiv finansijski problem za mnoge mlade Gorance, objašnjava Artine Misini, učenica srednje medicinske škole u Dragašu.
„Do migracija dolazi jer nema profesionalnih škola. Nema dovoljno stručnih smerova u srednjim školama. Takođe, jedan od problema je transport. Mi smo kao omladinska organizacija preuzeli inicijativu da opština i učenici plaćaju po pedeset odsto troškova prevoza“, kaže Misini.
Mnoga goranska sela u opštini Dragaš, ukoliko se odlazak nastavi, ostaće pusta, tvrdi Semir Ibrahimi.
“Uglavnom su probelmi ovde vezani za omladinu i zato dolazi do migracija. Konkretno, moja zajednica je veoma malo zastupljena u državnim institucijama i zbog toga narod traži način da ode sa Kosova”, kaže Ibrahimi.
U Vraništu, koje je svega nekoliko kilometara udaljeno od Dragaša, u sistemu Vlade Republike Srbije funkciniše Privremeni organ za Opštinu Dragaš kao i deo školstva. Jeton Čengaj ističe da funkcionisanje dva sistema ne pravi barijere među ljudima.
„Mi na to ne gledamo na neki loš način. Imamo državu i neka to zakonom reguliše. Nije problem što Goranci idu u škole po srpskom sistemu. Mi znamo da oni samo žele da uzimaju pare i samo to interesuje profesore, novac. Postoji i opština u Vraništu, nisam čuo da nekome smeta. Ostavimo to državi da taj problem reši u razgovaru sa Srbijom”, priča Čengaj.
Opština Dragaš je nastala spajanjem nekadašnjih opština Gora i Opolje.
Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2011. ovde je živelo više od 30.000 stanovnika.