Prema pisanju prištinskog Ljajmija uslov da Kosovo i Srbija napreduju na putu ka integraciji u EU je normalizacija odnosa među njima.
Postavlja se pitanje koliko takav uslov može motivisati Kosovo i Srbiju, nakon odbijanja Evropske unije da započne pregovore o pristupanju sa Severnom Makedonijom i Albanijom?
Analitičari na Kosovu kažu da iskustvo ove dve zemlje dovodi u sumnju ulogu Evropske unije.
„Iskustvo Severne Makedonije sa Evropskom unijom zabrinjava i smatram da je to iskustvo narušilo ulogu Evropske unije u procesu dijaloga između Kosova i Srbije. Ovo iskustvo izaziva sumnju zasnovanu na sposobnosti Evropske unije da posluži u postizanju konačnog sporazuma između Kosova i Srbije. Podsetimo da su unapređenje evropske agende, unapređenje programa evropskih integracija Kosova i Srbije glavna tačka u tekućim razgovorima između Kosova i Srbije. Međutim, tretman Severne Makedonije od strane Evropske unije pokazuje veoma nepovoljno raspoloženje u okviru Evropske unije da se unapredi bilo kakav takav plan za Balkan, a samim tim i za Kosovo i Srbiju “, kaže Perparim Krieziu iz grupe za Pravne i političke studije.
Krieziu smatra, da bi nedavne odluke mogle ugroziti ulogu Evropske unije u razgovorima između Kosova i Srbije.
“Shodno tome, nedavni neuspesi mogu značajno da potkopaju i suprostave se Evropskoj uniji i njenoj ulozi u dijalogu između Kosova i Srbije, mada smatram da je uloga EU centralna. Bojim se da će Evropska unija od ovog trenutka biti zanemarena ovim procesom i tako imati učešće drugih država od kojih će Rusija nesumnjivo izazvati veliku zabrinutost “, kazao je Krieziu.
Profesor pravnog fakulteta u Prištini Artan Murati, navodi da je postizanje sporazuma neće garantovati napredak ka evropskim integracijama jer je, prema njegovim rečima, sama Evropska unija nejasna.
“Slučaj Severne Makedonije je najkonkretniji slučaj da moramo biti oprezni šta ili kako nameravamo da se integrišemo u Evropsku uniju, jer za sada nemamo apsolutnu garanciju da se tako nešto može dogoditi bez obzira da li je postignut dogovor sa Srbijom ili ne”, kazao je Murati.
On ističe da Kosovo i Srbija ne bi trebalo da zaključuju sporazum o normalizaciji sa evropskim težnjama samo zato što bi sporazum, prvenstveno doprineo miru u regionu.
“Ovaj sporazum bi mogao da definiše neke druge aspekte članstva u drugim organizacijama, na primer, stolicu u UN ili pridruživanje Savetu Evrope i tako dalje, tako da ne bi trebalo tretirati isključivo sa aspekta Evropske unije jer postoje i druge međunarodne organizacije koje bi bile dobrodošle za Kosovu nakon definisanja pitanja sa Srbijom”, zaključuje Murati.