NISMA Fatmira Ljimaja mogla bi prekinuti trgovinu koalicije između Demokratskog saveza Kosova (DSK) i Samoopredeljenja ako pređe cenzus i osigura ulazak i mandate u Skupštini Kosova.
U vreme kada su DSK i Samoopredeljenje započeli sastanke grupa za koordinaciju radi usuglašavanja programa, lider Demokratskog saveza Isa Mustafa pomenuo je mogućnost da se druga stranka pridruži dvema strankama koje su izašle kao pobednice izbora.
Iako su DSK i Samoopredeljenje u opoziciji bili veliki kritičari stranaka koje su činile koaliciju PAN, sada kada su u procesu formiranja nove vlade, saradnja sa onima iz prethodne vlade se ne odbacuje.
Prvi koji je ovo spomenuo bio je Isa Mustafa, koji je prošle nedelje rekao da ima simpatije prema Fatmiru Ljimaju i dodao da će prihvatiti vladu sa njim. Ovo će biti moguće ako prihvati Samoopredeljenje, stranka koja je prvoplasirana na izborima, po do sada prebrojanim glasovima.
„Imam simpatije prema Ljimaju, smatram da pozanje politiku. Inicijativa dobija glasove, voleo bih da ih dobije. To su njihovi glasovi, a ne naši. Za Samoopredeljenje ostaje otvoreno pitanje hoćemo li primiti Inicijativu. Za mene ne bi bio problem imati Inicijativu u vladi, ali zavisi i od Samoopredeljenja kao prve stranke “, rekao je Mustafa.
Te Mustafine izjave došle su u vreme kada se koalicija sa kandidatom Fatmirom Ljimajem bori da pređe izborni cenzus koji bi im obezbedio malo mesta u Skupštini Kosova.
Međutim, ako se dogodi ovaj scenario, DSK i Samoopredeljenje neće biti u mogućnosti da formiraju vladu bez novog partnera.
Za razliku od Mustafe, u Samoopredeljenju ne razmatraju mogućnost novog člana koalicije.
Oni nisu ni razgovarali o ovoj temi na prvom sastanku radnih grupa.
U izjavi za Ekpress iz Kurtijeve stranke su rekli da u vreme, dok je NISMA još uvek van Skupštine Kosova, ne mogu da govore da li će je pozvati u koaliciju.
„Kao što je rekao Glauk Konjufca nakon poslednjeg sastanka radnih grupa Samoopredeljenje i DSK o ovom pitanju nisu raspravljali. Ono o čemu se trenutno raspravlja je koordinacija programskih pitanja, posebno politika po sektorima i intervencijama koje je potrebno preduzeti u različitim oblastima. Ne možemo dodavati još više “ako”, trenutno je ovo pitanje van… a u drugim okolnostima imaćemo odgovore u skladu sa datim okolnostima”, rekli su iz sekretarijata za medije Samoopredeljenja.
Da li bi rado ušli u vladu sa Samoopredeljenjem i DSK, nije poznato ni u stranci koju vodi Fatmir Ljimaj, prenosi Gazeta Ekspres.
Jakup Krasnići, predsedavajući Nacionalnog saveta Inicijative, rekao je za Ekpress da je video izjavu Mustafe, ali ta stranka još nije raspravljala o “ponudi”.
„Da, videli smo izjavu gospodina Mustafe, ali nismo razgovarali sa organima NISMA-e, jer nemamo zvanični rezultat, mada smo uvereni da ćemo biti deo Skupštine Kosova. Ljudi kažu „prvo skoči pa reci hop“. Potvrda rezultata olakšaće političkim strankama koje su spremne za koaliciju”, izjavio je Krasnići.
Prema dosadašnjim rezultatima DSK i Samoopredeljenje mogu da formiraju vladu bez bilo kog drugog partnera, jer imaju više od 60 mandata. Računica se menja ako koalicija oko NISMA pređe izborni prag.
Analitičar Artan Murati kaže da je još rano govoriti o broju mandata, ali ukazuje na uticaj koji bi prelazak cenzusa koalicije sa kandidatom za premijera Fatmirom Ljimajem mogao imati.
“Iako je još rano govoriti o eventualnim promenama u broju mandata koje su osvojili politički subjekti, eventualni prelazak cenzusa od strane NISMA-ANK-PD imaće uticaj na broj osvojenih mandata drugih entiteta”, rekao je Murati za Ekpres, objašnjavajući da bi to značilo da će DSK i Samoopredeljenje imati po poslanika manje.
„Najverovatnije, ako NISMA pređe prag, DSK i Samoopredeljenje imaće dva poslanika manje nego što bi imali sa trenutnim rezultatima, dok bi DPK i ABK izgubili po jedan mandat. Međutim, trebalo bi sačekati i brojanje glasova pristiglih poštom, jer ovi glasovi mogu povećati razliku između Samoopredeljenja i DSK, čak i obezbediti Samoopredeljenju dodatno mesto“, kazao je on.
Do ovog trenutka, koalicija NISMA-ANK-PD i dalje je ispod izbornog cenzusa. Samoopredeljenje se nalazi na prvom mestu sa malo više glasova od Demokratskog saveza Kosova.