Institut za evropska pitanja i razvoj (RIDEA) predstavio je dve studije o završnoj fazi dijaloga između Kosova i Srbije, od kojih se jedna odnosi na kosovski fond penzionog i invalidskog osiguranja, a druga na bilaterarne odnose Kosova i Srbije u energetskom sektoru. Istraživanje je pokazalo da Kosovo trpi velike gubitke u ovim oblastima.
Izveštaj Instituta za evropska pitanja i razvoj, koji obuhvata period od 1999. do 2016. godine, pokazuje da za penziono i invalidsko osiguranje Srbija duguje Kosovu 2 milijarde 849 hiljada 907 evra, a zbog nesprovođenja sporazuma iz oblasti energetike taj dug iznosi 432 miliona evra.
’’Penzioni i invalidski fond Socijalističke Federaativne Republike Jugoslavije bio je nezavisan, to je bila jedna vrsta solidarnosti između generacija. Kao takav je sredstva obezbeđivao obaveznim doprinosom svih radnika. Na osnovu obaveznih uplata su obezbeđivane penzione naknade, kao jedno od osnovnih ljudskih prava. Kao rezultat prinudnih mera Srbije, oko 130 albanskih radnika na Kosovu je ostalo bez posla, čime im je osporeno osnovno ljudsko pravo na finasijsku nadoknadu koju su oni stekli na osnovu Ustava iz 1974. godine. Ti radnici su plaćači svoje doprinose penzionom i invaldskom fondu SFRJ. Srbija donosi nove zakone koji se odnose na gašenje penzionog i invalidskog fonda Kosova i preuzima sva sredstva iz ovog fonda, a samim tim i i sve zakonske obaveze tog fonda. Od 1992. do 1998. godine samo delimično uplaćuje penzije građanima Kosova. Nakon eskaliranja sukoba na Kosovu, Srbija u potpunosti prekida uplatu licima albanske nacionalnosti. Šteta je negde oko 2,3 milijarde evra, bez uračunavanja duga od 2017-2018. godine, duga prema ostalim penzionerima koji su živeli u ratnim zonama, jer je njima obustavljena uplata za one koji su više od 15 godina doprinosili tom fondu’’, rekla je Mrika Kotori, ispred Instituta za evropska pitanja i razvoj.
’’Sporazumi su obavezujući, potpisani od strane UMNIK-a i Srbije, 2004. godine Srbija potpisuje nekoliko dogovora sa više operatora za prenos električne energije. Tada i počinje kršenje tih dogovora, sistem za transmisiju EMS je prestao da nadoknađuje KOSTU tranzicioni prenos energije. UMNiK je u ime Kosova potpisao ugovor i imenovao KOST za jedinog operatera za prenos električne energije na Kosovu 2007. godine KOST je prekinuo isplatu za ove usluge Elektroprivredi Srbije jer nije moglo da se pronađe rešenje za stalno kršenje dogovora od strane Srbije. Bilaterarni pregovori nisu bili uspešni, 2008. KOST podnosi krivičnu prijavu protiv Srbije, koja svojim postupcima krši postignuti sporazum. Dolazimo do pregovora u Briselu i dogovora o energetici 2013. godine, gde se zahteva formiranje nove kompanije za premos energije. Imamo i sporazume iz 2014. i 2015. godine, proizašle iz Briselskog dijaloga, koji i dalje nisu sprovedeni. Kada govorimo o proceni štete od 2006. do 2019. godine Kosovo je izgubilo 15 miliona evra, zbog neizmirenih dugova za struju u severnom delu Mitrovice, ti gubici iznose oko 204 milona evra, dok su gubici zbog neiskorišćenosti linije sa Albanijom 3 miliona evra’’, istakao je Besnik Krasnići iz ovog Instituta.
Predstavnica Instituta za evropska pitanja i razvoj Mrika Kotori je rekla da Srbija mora prihvatiti odgovornost za nadoknadu štete korisnicima penzionog i invalidskog osiguranja na Kosovu.
’’Da se Srbija javno izvini svim penzionerima prema kojima je postupila nezakonito, jer su radnici ostali bez posla, obustavljeno je uplaćivanje doprinosa i ugroženo im je pravo na nadoknadu. Srbija mora da prihvati obavezu kompenzacije svim penzionerima na Kosovu, svakom ponaosob, i da preduzme sve mere kako bi se obezbedila uplata penzija i ostalih dugovanja. Srbija mora da prihvati vremenski plan za izvršenje uplate. Međunarodne institucije, koje su uključene u ovaj postupak, moraju uticati na Srbiju da realizuje uplate’’, izjavila je Kotori.
Kosovo ne treba da nastavi pregovore sa Srbijom, dok međunarodna zajednica ne preduzme sve mere da Srbija najkasnije za šest meseci ispoštuje sve odluke i sporazume Energetskog komiteta, a KOST treba da podnese zahtev za nadoknadu štete koju je pričinio EMS, neke su od preporuka Instituta za evropska pitanja i razvoj, navedenih u ovom istraživanju.