Kosovo je na izborima dobilo šansu da, uz Aljbina Kurtija i Vjosu Osmani, otvori novu stranicu na političkoj sceni, ocenio je lider Koalicije Sloboda Nenad Rašić u emisiji Dogovor na RTV KiM u Čaglavici, u kojoj je gostovao zajedno sa novinarima Teutom Arifaj i Budimirom NIčićem.
Gosti su se saglasili da bi buduća vlada morala ozbiljno da se uhvati u koštac sa organizovanim kriminalom i korupcijom i da je to najznačajniji preduslov za boljitak kosovskog društva.
Rašić je rekao da ne misli da je Kurti „svetlo na kraju tunela“, ali da veruje da su on i Vjosa Osmani istorijska šansa za promene.
„Oni nemaju nikakvog ’putera na glavi’, nikome nisu dužni, bilo u diplomatiji, bilo na lokalnom nivou. Mislim da i gospodin Kurti i gospođa Osmani razmišljaju na isti način i što se tiče korupcije i organizovanog kriminala i svih negativnih elemenata koji se loše odražavaju na naše društvo. Ja sam mišljenja da ako Albancima ne bude dobro, ne može ni Srbima“, rekao je Rašić.
Rašić kaže da je dat preveliki publicitet sastanku koji je imao nedavno sa Kurtijem. Tvrdi da na njemu nije bilo reči o raspodeli ministarstava, već o uslovima u kojima su se odvijali izbori u srpskim sredinama i dijalogu.
„Zasad ništa od tih razgovora na koje aludirate nije bilo. Jednostavno nije bilo prostora, ali to i ne zavisi od mene. To zavisi od budućeg premijera“, dodao je Rašić.
On je ocenio da su izbori u srpskim sredinama na Kosovu bili „kao u Severnoj Koreji“ i da je to pokazatelj „kako smo dotakli dno“.
„Naš narod je doveden do jednog nivoa gde je naše dostojanstvo nestalo. Da neko može da vas tera kroz ulicu u grupi i da može da vas prati dok glasate ili da vam kaže kako da glasate, ja to nisam mislio da ću doživeti“, rekao je Rašić.
Govoreći o izbornom spotu iz Prizrena koji je u srpskoj javnosti izazvao brojne negativne reakcije i komentare, Rašić je rekao da je on napravljen u „ad hok momentu“ i da je služio samo za kampanju, te da to inače nije njegova terminologija.
„Takvu terminologiju neću više upotrebljavati“, obećava Rašić, ali naglašava da se ne kaje već da je to bio „proračunat rizik“.
Urednica na prištinskoj televiziji KTV Teuta Arifaj je rekla da je Kurti „veoma pametan čovek, koji zna šta priča“.
„Ono što Albanci očekuju od Aljbina Kurtija je vladavina prava, poboljšanje zdravstvenog sistema i poboljšanje sistema obrazovanja. Ovo su tri važne sfere da bi Kosovo moglo da se pomakne sa nulte tačke”, naglasila je ona.
Teuta Arifaj kaže da Nenada Rašića poštuju u albanskoj zajednici i da ga poštuje i sam Aljbin Kurti pa će „možda i biti ministar u njegovoj vladi“.
„Bilo je i nekoliko albanskih analitičara koji su pozivali Albance da glasaju za gospodina Rašića“, ističe ona i dodaje da je „krajnje vreme da Srbi na Kosovu počnu da misle svojom glavom, a ne da im diktiraju iz Beograda za koga da glasaju“.
Novinar i autor emisije „Slobodno Srpski“ Budimir Ničić kaže da Srbi na Kosovu Aljbina Kurtija doživljavaju onako kako im to serviraju beogradski tabloidi – kao velikog nacionalistu i nekoga koje je protiv svega što je srpsko. On, kako kaže, „nema takav utisak“ i nada se da će buduća vlasti uticati na to da se razreše neki od najvećih zločina koji su počinjeni nad Srbima na Kosovu.
„Očekujem da Kurti razreši neke od tih ubistava, bilo da je Staro Gracko, bilo da je ubistvo dece u Goraždevcu, bilo da je autobus u Livadicama, jer i sam kaže da Albanci ovde nisu imali probleme sa Srbima, niti ih sada imaju“, rekao je NIčić.
Govoreći o rezultatima glasanja u srpskim sredinama, Ničić kaže da je očekivao da će Srbi, kao i Albanci „kazniti“ partije na vlasti, ali da se to nije desilo.
„Neki su glasali iz straha, odnosno poverovali su u priču Aleksandra Vučića da će im biti ukinute plate u zdravstvu i školstvu ako ne glasaju za Srpsku listu. Neki su glasali zato što tradicionalno glasaju onako kako kaže Beograd. Neki zato što su vezani nekakvim ugovorima na tri ili šest meseci. Tu su i oni muljatori koji uvek glasaju za one koji su na vlasti“, rekao je Ničić.