Patnje kroz koje je Arafat Jaradat prošao prije smrti su uobičajene za Palestince koji prođu kroz izraelske zatvore.
Arafat Jaradat je preminuo šest dana nakon što su ga uhapsili izraelska vojska i Shin Bet. Između datuma njegovog hapšenja – 18. februara – i dana njegove smrti – 23. februara – njegov advokat Kamil Sabbagh se susreo sa Arafatom samo jednom: pred vojnim sudijom u Kishonu, Shin Betovom objektu za ispitivanje.
Sabbagh je kazao da je bio prestravljen kada je vidio svog klijenta. Jaradat je rekao Sabbaghu da trpi akutnu bol zbog prebijanja i zbog toga što je bio prisiljen sjediti u stresnom položaju, s rukama svezanim iza leđa.
Kada su objavili njegovu smrt, Izraelska zatvorska služba je tvrdila da je Jaradat – kojeg su nadživjeli trudna supruga i dvoje djece – umro od srčanog udara. Ipak, naknadnom obdukcijom nije nađen krvni ugrušak u njegovom srcu. Ustvari, obdukcija je pokazala da je Jaradat, koji je napunio 30 ove godine, bio dobrog kardiovaskularnog zdravlja.
Ono što je konačna obdukcija pokazala jeste da je Jaradat bio pretučen višestrukim udarcima u prsa i tijelo i da mu je slomljeno šest kostiju u kičmi, rukama i nogama. Usne su mu bile raspuknute, a lice prekriveno ogromnim modricama.
Uobičajene patnje
Patnje kroz koje je Jaradat prošao prije nego što je umro u rukama izraelskog Shin Beta su uobičajene za Palestince koji prolaze kroz izraelske zatvore.
Prema organizaciji Addameer, koja se bori za prava zatvorenika, od 1967. godine 72 Palestinaca je umrlo uslijed posljedica mučenja, a 53 ih je preminulo uslijed medicinskog nemara. Nešto manje od mjesec nakon što je Jaradat ubijen, Ashraf Abu Dhra je umro tokom boravka u izraelskom pritvoru, za šta Addameer tvrdi da je posljedica direktnog ljekarskog nemara.
Pravna nekažnjivost Shin Beta, poznatog kao GSS, i njihove metode mučenja su dobro utvrđeni. Između 2001. i 2011. godine, 700 Palestinaca je uložilo žalbe uredu Državnog tužioca, ali nijedna od žalbi nije zvanično istražena.
U publikaciji izraelske organizacije za zaštitu ljudskih prava Adalah objavljenoj 2012. godine, u radu naziva “O mučenju” Bana Shoughry-Badarne, advokatica i pravna direktorica Javnog odbora protiv mučenja u Izraelu, napisala je : “Nekažnjivost GSS-a je apsolutna”.
Izraelski Vrhovni sud bio je izuzetno koristan Shin Betu, s obzirom da su im osigurali da ne podliježu odgovornosti međunarodnih zakona, te im time omogućili raširena i smrtonosna mučenja.
U augustu 2012. izraelski Vrhovni sud je odbio zahtjeve koje su podnijeli Adalah, Udruženje za građanska prava u Izraelu i PCATI, u kojim je zatraženo da izraelski državni tužitelj Yehuda Weinstein pokrene zvanični istragu o svakom navodnom mučenju koje je proveo Shin Bet.
Odbačeni zahtijevi
U prvoj sedmici februara, dvije sedmice nakon što je Jaradat ubijen, Visoki sud pravde je odbacio zahtjev Adalaha da GSS pravi video i audio zapise svih ispitivanja, čime bi se povinovali Konvenciji Ujedinjenih naroda protiv mučenja (UNCAT), čiji potpisnik je i Izrael.
UNCAT je u maju 2009. osudio Izrael zbog toga što je Shin Bet izuzet od pravila da se prave video i audio zapisi ispitivanja, ističući da je takav nadzor ključna preventivna mjera da se ograniči mučenje. Ipak, uprkos ovoj opomeni, Knesset je 2012. produžio ovo izuzeće na još tri godine.
Opravdavajući neusklađivanje sa najosnovnijim zahtjevom za snimanje ispitivanja, država tvrdi da je u interesu “nacionalne sigurnosti” da njihove metode ispitivanja ostanu nedostupne javnosti.
Jaradat je podlegao tokom mučenja. Mučenje je rutina. Ali, ono što slijedi nije rutina: nakon objave njegove smrti, hiljade Palestinaca, ujedinjenih u solidarnosti sa teškom borbom koju štrajkom glađu vode palestinski zatvorenici, odgovorili su u velikom broju.
Najmanje 3.000 zatvorenika je odbilo svoje obroke, hiljade su izašle na ulice Gaze i strastvene demonstracije su izbile širom Zapadne obale. I dok država Izrael nastavlja sa raspoređivanjem svog smrtonosnog arsenala oružja kako bi potisnula Palestince, banalnost zla ovog režima je zasjenila snažna želja Palestinaca za samoopredjeljenje. Tako će uvijek i biti.