Centralna izborna komisija (CIK) ne može pokrenuti nijedan postupak za organizovanje izbora bez izdvajanja potrebnog novca od strane odlazeće kosovske vlade, prenosi Koha.
To je za Radio slobodnu Evropu izjavila predsedavajuća Centralne izborne komisije, Valjdete Daka, koja je rekla da je CIK dan nakon objavljivanja zvaničnog datuma izbora uputio zvanični zahtev za dodelu novca potrebnog za organizovanje vanrednih parlamentarnih izbora 6. oktobra.
Međutim, u slučaju eventualnih kašnjenja, CIK, prema njenim rečima, ne preuzima nikakvu odgovornost za sprovođenje izbora.
„CIK ne može preduzeti nijedan korak bez izdvajanja novca. CIK ne može da preuzme odgovornost za kašnjenje u sprovođenju izbora. Pošto smo ukazali od prvog dana i otkako je premijer podneo ostavku, da (2019.) nije izborna godina. CIK nema sredstva da organizuje izbore“, rekla je Daka.
Procenjuje se da će budžet planiran za organizovanje i održavanje izbornog procesa biti oko 6 miliona evra.
Odlazeći ministar finansija u kosovskoj vladi, Bedri Hamza, rekao je za Radio slobodna Evropa da sav novac potreban za organizovanje izbora postoji, ali da se on ne može preneti bez pravnog pojašnjenja.
Oklevanje Ministarstva finansija da CIK-u dodeli potrebna sredstva povezano je sa zahtevom odlazećeg premijera, Ramuša Haradinaja, koji je zatražio od Ustavnog suda tumačenje funkcionalnosti vlade nakon njegove ostavke. Iako još uvek nema odluke Ustavnog suda, Ministarstvo finansija nije prosledilo potreban budžet CIK-u za izbore 6. oktobra.
„Verujem da bi Ustavni sud trebalo da deluje u okviru svojih nadležnosti. Ne dovodeći u pitanje dužnosti i ovlašćenja Ustavnog suda, sačekaćemo da se razjasni ova situacija i nakon toga, preduzećemo potrebne radnje u skladu sa zakonom“, rekao je Hamza.
Prema njegovim rečima, jednom kada Ustavni sud donese presudu ili tumačenje, uklanjaju se sve prepreke za budžet koji će se dodeliti CIK-u.
„Dakle, iznos sredstava nije problem, sredstva postoje, ona su u budžetu. Zakon o budžetu ovlašćuje Ministarstvo finansija da izvrši ove transfere, ali moramo samo da razjasnimo pravnu situaciju kako bismo preduzeli potrebne radnje“, rekao je Hamza.
Ali Valjdete Daka, sa druge strane, kaže da dok kosovska vlada čeka odluku Ustavnog suda o raspodeli budžeta, CIK ne može da preduzme nikakve organizacione radnje.
„Ne možemo angažovati operatera koji će informisati javnost i informisati građane o načinu glasanja, ne možemo da naručimo nijedno sredstvo ili izborni materijal, bilo osetljiv, bilo neosetljiv, to uključuje glasačke listiće, lampe i drugi materijal. Dakle, sav materijal koji ne čuvamo, jer ne znamo kada će se održati izbori, osim redovnih izbora“, kaže Daka.