Valentin Inzko, visoki predstavnik međunarodne zajednice, jučer je poručio da će BiH iduće godine sigurno imati zakon o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.
– Apsolutno ću se zalagati da takav zakon bude donesen. Iduće godine, za 25. godišnjicu genocida u Srebrenici, sigurno ćemo ga imati i ja već radim na tome, – kazao je Inzko.
Podsjetio je da takav zakon već postoji u Kanadi, Belgiji, Švicarskoj, ali i u nekim drugim zemljama, te ocijenio neprihvatljivim da ne postoji u zemlji u kojoj se dogodio.
Inzkova izjava dočekana je na nož u manjem bh.entitetu. Tamošnji javni servis i novinska agencija bilježe desetine oštrih reakcija.
No nije Inzko jedini, ali su sve ostale koje su se ovim povodom jučer oglasili zvaničnici iz RS-a nekako “zaboravili”.
Da negiranju genocida i veličanju ratnih zločinaca nema mjesta u demokratskim društvima nebrojeno su puta do sada ukazali i brojni zapadni zvaničnici. I u samom Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu za članstvo BiH eksplicitno je navedeno da su negiranje genocida i revizionizam u suprotnosti s osnovnim evropskim vrijednostima.
Komesar EU za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn je podsjetio da je Evropska komisija sve izabrane zvaničnike u BiH upozorila da ne smiju negirati genocid u Srebrenici, niti sve druge presude međunarodnih sudova.
– Evropska komisija redovno ističe u komunikaciji s bh. političkim liderima da oni moraju biti primjer u poštivanju odluka međunarodnih tribunala. Naglašavamo da se oni trebaju suzdržavati od bilo kakvih izjava ili djela koja bi mogla pod sumnju dovoditi u pitanje nezavisnost procesa, te da moraju izbjegavati i osuđivati bilo kakve inicijative koje bi mogle povećavati tenzije – istakao je Hahn.
Jasno je poručio da u EU nema mjesta za one koji koriste retoriku za raspirivanje strasti, a pogotovo za one koji glorificiraju osuđene ratne zločince, na kojoj se god strani nalazili.
Upravo Hahn i Federica Mogherini, visoka predstavnica EU za vanjsku politiku, potpisali su zajedničku izjavu povodom jučerašnjeg obilježavanja genocida u Srebrenici.
“Nema mjesta zapaljivoj retorici, poricanju, revizionizmu ili glorifikaciji ratnih zločinaca. Pokušaji ponovnog pisanja historije u Bosni i Hercegovini ili bilo gdje drugdje su neprihvatljivi”, potcrtali su Hahn i Mogherini.
I predsjednik grupacije Evropskih narodnih stranaka (EPP) Joseph Daul uputio je žestoke kritike na račun onih koji veličaju ratne zločince i negiraju genocid.
– Oštro osuđujemo svaki pokušaj slavljenja ili negiranja tih strašnih ratnih zločina. Ti su zločini bolan podsjetnik na to kako ekstremni nacionalizam može razoriti društva – istakao je Daul.
Britanski ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt naglašava važnost nastavka suprotstavljanja i osuđivanja svakog pokušaja negiranja zločina koji se desio u Srebrenici.
– Ovogodišnja historijska odluka da se poveća kazna Karadžiću je pravičan i važan podsjetnik da oni koji počine užasne zločine neće proći nekažnjeno – naveo je Hunt.
Srebrenički genocid, kao jedno bolno poglavlje u evropskoj povijesti, ne smije se nikada poreći niti zaboraviti, stav je američkog državnog sekretara Mikea Pompea.
– Stojimo uz one koji i dalje traže pravdu – poručio je Pompeo.
Prvi čovjek Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Carmel Agius upozorava da se poricanje genocida ponekad posmatra kao završna faza genocida.
– Neophodno je nastaviti s aktivnim zalaganjem za istinu – kaže Agius.
Negiranje genocida neprihvatljivo je i šefu Misije OSCE-a u BiH, ambasadoru Bruceu Bertonu.
– Misija OSCE-a u BiH najoštrije osuđuje zapaljive izjave javnih zvaničnika koji negiraju potvrđene zločine, uključujući genocid – dodao je Berton.