Britanski BBC objavio je najnovije istraživanje u kojem iznosi dokaze da se u zapadnoj kineskoj pokrajini Xinjiang namjerno odvaja muslimanska djeca od njihovih porodica.
BBC je u svom prilogu objavio desetine razgovora s članovima porodica u inostranstvu koji svjedoče o tome šta se događa s djecom u toj regiji.
Prema istraživanjima ovog medija, samo u jednom mjestu više od 400 djece izgubilo je oba roditelja u logorima ili zatvorima.
Prema podacima nekih međunarodnih organizacija, u Xinjiangu vrši se paralelna kampanja za sistematsko uklanjanje djece iz njihovih korijena.
U jednoj sali u Istanbulu ljudi stoje u redu kako bi ispričali svoja svjedočanstva, a mnogi roditelji pokazuju fotografije svoje nestale djece.
Jedna majka pokazivala je sliku svoje tri kćerke s kojima, kako kaže, nema nikakav kontakt i ne zna ništa o njima.
Radi se uglavnom o članovima muslimanske etničke grupe Ujguri, a prema podacima međunarodnih organizacija, Kina u posljednje tri godine drži stotine hiljada Ujgura i drugih manjina u logorima.
S druge strane, Kina odbacuje ovakve tvrdnje i navodi kako se Ujguri obrazuju u centrima za borbu protiv nasilnog vjerskog ekstremizma.
Ovo istraživanje BBC-ija pokazuje šta se stvarno dešava ovoj djeci i hiljadama drugih.
Doktor Adrian Zenz, njemački istraživač, objavio je izvještaj koji pokazuje dosad nezabilježenu ekspanziju škola u Xinjiangu.
Izvještaj pokazuje da Kina proširuje svoju sposobnost u staranju za veliki broj djece u isto vrijeme kada je otvarala logore.
Prema izvještaju, samo u 2017. ukupan broj djece u ovoj kineskoj pokrajini povećan je za više od pola miliona.
Isti izvještaj pokazuje da 90 posto te djece čine pripadnici ujgurske zajednice i drugih muslimanskih manjina.