SNAŽNA AMERIČKA OFANZIVA: Dodiku će se dati do znanja kojim sve podacima o njemu raspolažu – iz sfere kriminala i korupcije…

Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara Matthew Palmer prošle sedmice je boravio u zvanično posjeti našoj zemlji.

Tokom višednevne posjete, ovaj visoki američki dužnosnik održao je više sastanaka sa zvaničnicima iz političkog života, ali i predstavnicima policijskih i sigurnosnih agencija u BiH. Osim u Sarajevu, boravio je i u Banjoj Luci, ali i u Bihaću, gdje je s čelnicima grada i Unsko-sanskog kantona (USK) razgovarao o migrantskoj krizi.

Palmer je dao do znanja ne samo bosanskohercegovačkoj, nego i regionalnoj javnosti da se Amerika neće distancirati od BiH, te da će i dalje insistirati na dva ključna elementa – evropske i NATO integracije naše države.

Naglasio je ovo u razgovoru za Vijesti.ba predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99” Adil Kulenović, analizirajući poruke koje je američki diplomata uputio u Banjaluci, između ostalog, kazavši da SAD zagovara najbliži mogući partnerski odnos između NATO saveza i BiH.

“U datom kontekstu uzburkane regije to je znak ohrabrenja za sve snage kojima je stalo do mira i stabilnosti, tim prije što se izjave američkog zvaničnika moraju posmatrati u kontekstu širih događaja u regiji počev od Makedonije, Kosova, Crne Gore, pa i stanja u BiH”, mišljenja je Kulenović.

alt

Naš sagovornik smatra da Palmerove poruke pokazuju da SDA ostaju strateški prisutne u BiH, 
te dodaje da su pojedini politički akteri u regiji koji se nadaju da Amerika mijenja svoj stav prema Kosovu, pa i prema BiH, ostali razočarani, odnosno bez realne podloge.



“Gest američkog diplomate može značiti i ohrabrivanje u većoj mjeri evropskih sila u smislu podržavanja takvog stava, tim prije što se naglašeno ističe i opasnost od uticaja ruskog faktora, sa osnovnom strategijom da putem destabilizacije pojedinih dijelova svijeta, u konkretnom slučaju na Balkanu, ostvaruje svoj uticaj, odnosno sebe nameće kao faktora sa kojim se mora pregovarati o konačnim rješenjima u tim dijelovima svijeta, posebno u našem konkretnom slučaju”, pojašnjava Kulenović.

Izrazio je žaljenje što politički faktori koji podržavaju rusku strategiju na Balkanu ne uviđaju da je riječ o “rusko-imperijalnoj strategiji, iza koje u krajnjem slučaju ne stoji nikakva stvarna ni ljubav ni mržnja, nego isključivo i jedino realpolitički koncept ruskog nastojanja da gdje god je moguće proizvedu stanje što je gore moguće”.

“Cilj je da se ubace kao jedan od bitnih faktora, bez kojeg se ne može nalaziti rješenje. Kada to ostvare, onda će, kao i mnogo puta u istoriji, biti nezainteresovani za konačnu stabilnost onih koji se prebrzo identifikuju sa tom politikom”, zaključuje naš sagovornik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.