Han: Politički kompromis na Zapadnom Balkanu mora biti nagrađen

Politički kompromis na Zapadnom Balkanu mora biti nagrađen, poručuje uoči sutrašnje sjednice Savjeta EU komesar za pregovore o pristupanju Johanes Han.

U okolnostima u kojima bi Savjet EU mogao sutra ponovo da odloži odluku o pokretanju pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, Han je danas pozvao ministre EU da što prije omoguće pokretanje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i ocenio da bi to bio važan signal za cio region.

“Ako dođe do ponovnog pokretanja dijaloga između Srbije i Kosova, oni moraju da vide da će investicija u pronalaženje političkog kompromisa biti nagrađena. U suprotnom nemaju podsticaj. Svi treba da shvate koliko je u interesu cijelog regiona važno dati signal jednoj zemlji”, poručio je Han.

Johanes Han je pred sutrašnji sastanak Savjeta EU, koji će razmatrati politiku proširenja i napredak zemalja u procesu evrointegracija, ponovio da je Sjeverna Makedonija uradila sve što je od nje traženo i upozorio da bi svako odlaganje adekvatnog EU odgovora na to predstavljalo rizik.

On je ponovio da, ako jedna zemlja koja je investirala mnogo u evropsku perspektivu, a njeni lideri pokazali hrabrost u postizanju kompromisa ne bude nagrađena za to, onda EU gubi kredibilitet, ali i moć djelovanja u cijelom regionu Zapadnog Balkana.



Ministri spoljnih i evropskih poslova EU na sastanku Savjeta u Luksemburgu sutra bi trebalo da donesu zaključke i preporuke o daljim koracima zemlja koje se nalaze u procesu pristupanja EU.

Očekuje se i da se definiše i odgovor Saveta na preporuku Evropske komisije o pokretanju pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

Prema posljednjim informacijama, ta odluka mogla bi da bude ponovo odložena.

Dok se grupa zemlja na čelu sa zemljama Baltika i Centralne Evrope zalaže za otvaranje pristupnih pregovora već u junu, Njemačka traži odlaganje do septembra zbog rasprave na Bundestagu.

Istovremeno, Francuska i Holandija smatraju da bi ta odluka za Sjevernu Makedoniju Mogla biti donijeta i kasnije, a protive se i početku pristupnih pregovora sa Albanijom zbog, kako ocjenjuju, neubjedljivih dokaza o napretku u oblasti vladavine prava prvenstveno u borbi protiv organizovanog kriminala.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.