Hrvatska i Kosovo: Ekonomska saradnja daleko ispod političke

Hrvatsko-kosovski politički odnosi dosegli su u proteklih pet godina iznimno visok stupanj uzajamnog povjerenja, ocjenjuju u Ministarstvu vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske. Na žalost, ekonomska, kulturna i ostala saradnja u samom je začetku.

Hrvatska, u 2012. godini, ni sa jednom zemljom u regiji, nije imala tako intenzivne političke susrete kao s čelnicima Kosova, od najviših, na predsjedničkom nivou, do susreta premijera, ministara vanjskih poslova i bogate parlamentarne saradnje, ističe pomoćnik ministrice vanjskih i evropskih poslova, Nebojša Koharović:

„Uistinu mislimo da je mlada kosovska država, a to je bio i jedan od razloga našeg priznanja njene nezavisnosti, u ovom nezavisnom obliku, uistinu faktor stabilnosti cijelog tog područja.“

Ekonomska saradnja Hrvatske i Kosova daleko je iza političke. Uostalom, kaže sekretar kabineta predstojnika Državnog ureda za trgovinsku politiku, Robert Takač, sam Ugovor o ekonomskoj saradnji potpisan je tek početkom novembra 2012. godine:

„Kosovo je na žalost još u izgradnji nekih institucija koje bi mogle pospješiti tu saradnju. U ovih pet godina značajnija investicija je sporazum između jedne hrvatske i jedne kosovske kompanija. U Mitrovici su otvorili tvornicu za proizvodnju centrifugalnih elektrostupova, u koju je hrvatska kompanija uložila oko 5,2 miliona eura”, kaže Takač.

Hrvatska je, zasad, jedino zadovoljna trgovinskom razmjenom s Kosovom, bolje reći izvozom na kosovsko tržište lijekova, elektrotehničkih i proizvoda hrvatske građevinske i prerađivačke industrije:

„Hrvatska je u debelom suficitu. Izvezli smo jedno 62 miliona eura u vrijednosti roba, dok smo sa Kosova uvezli dva miliona.“

„Postoje stanovite prepreke, i političke i saobraćajne i trgovinske prirode, u trgovini sa Kosovom. To znači da naše firme, koje trguju sa Kosovom, moraju proći stanoviti tip saobraćajno-carinskih neugodnosti na granici Republike Srbije i Republike Kosovo“, navodi pomoćnik ministrice vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske, Nebojša Koharović.

Kulturna i sportska saradnja gotovo i ne postoji.

„Koliko znam, nekih kontakata sportaša do sada nije bilo, u ovom periodu od kada sam ja ovdje. Naš ministar, sa još pet osoba, 4. i 5. marta idu za Kosovo uspostaviti suradnju na edukacionom planu. Očekujem da će to biti prilika da se porazgovara i o sportskoj saradnji”, kaže pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta, Petar Skansi.

Obzirom na hrvatske obaveze prema Europskoj uniji, građanima Kosova i za Hrvatsku treba viza, ističe pomoćnik hrvatske ministrice vanjskih i evropskih poslova, Koharović:

„Građani Kosova trebaju vizu za Republiku Hrvatsku. Obzirom na šengenske kriterije, oni ulaze u Hrvatsku kao i u svaku drugu zemlju EU.“

Osim avionskog prijevoza, i saobraćajna povezanost Zagreba i Prištine nije osobita. Nema nijedne direktne autobusne linije od Zagreba do Prištine, potvrđuje Ivana Šestić – Trohar iz zagrebačkog autobusnog kolodvora:

„Oni idu najčešće do Srbije i onda presjedaju. Nekim odgovara preko Makedonije, pa idu za Skopje.“

Croatia Airlines ima čak četiri leta sedmično od Zagreba do Prištine i obrnuto.

„Croatia Airlines, hrvatski nacionalni avioprijevoznik, direktno povezuje Kosovo i Republiku Hrvatsku petu godinu za redom. Prvi redoviti let između Prištine i Zagreba obavljen je u junu 2008. godine. Tijekom aktualnog zimskog reda letenja putnicima je na raspolaganju osam međunarodnih letova za sedmicu“, navodi predstavnik hrvatske avio kompanije, Davor Janušić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.