Uprkos neformiranju nove koalicione vlade između vladajuće Demokratske partije Kosova (PDK) i Saveza za budućnost Kosova (AAK), iz AAK je rečeno da će oni nastaviti podržavati vladu u pitanjima od državnog interesa, uključujući i dijalog između Kosova i Srbije i normalizaciju odnosa između dviju zemalja, reformu izbornog sistema i integracije u EU.
“Kao opoziciona stranka, AAK će koristiti sve političke mehanizme za unaprjeđivanje života građana Kosova i za osiguravanje dugoročne političke i ekonomske stabilnosti Kosova,” kaže se u saopštenju te stranke.
Stručnjaci kažu kako nije vjerovatno da će doći do prijevremenih izbora, uprkos činjenici da vladajuća koalicija pod vodstvom Demokratske partije premijera Hashima Thacija nema parlamentarnu većinu.
Koalicija ima 56 poslanika u parlamentu, za pet manje od 61 potrebnih za usvajanje zakona.
“Parlamentarna praksa u zadnjih par mjeseci pokazala je da članovi opozicije, poput AAK, održavaju vladu Kosova na položaju,” izjavio je Driton Selmanaj, programski menadžer Kosovskog demokratskog instituta.
U većini slučajeva, zakoni se odobravaju uz podršku nekih od opozicionih poslanika, što je znak snage vladinih polisa, izjavio Petrit Selimi, zamjenik premijera i član Generalnog odbora PDK.
“Trebalo bi se prisjetiti i toga da u demokratskim zemljama vlade često funkcionišu a da nemaju preko 50 posto glasova svo vrijeme, kao što je trenutno slučaj u SAD-u i mnogim vladama u EU,” izjavio je on.
Ahmet Isufi, zamjenik predsjedavajućeg AAK, izjavio da će njegova stranka i dalje biti opoziciona stranka.
“Mi ćemo tražiti da se finalizira izborna reforma, kako bi se omogućili slobodni i pravični izbori, jer se to po postojećem izbornom zakonu ne jamči,” kaže Isufi.
Iako je lider AAK Ramush Haradinaj za medije izjavio da je neformiranje koalicije s PDK predstavljalo “izgubljenu priliku”, on je dodao da “mi nastavljamo raditi na pitanjima koja su pred nama, u nadi da će se ta šansa [za predvođenje vlade] ukazati na izborima. Stoga, mi nastavljamo funkcionisati kao politička stranka, sve dok građani ne odluče kako će se dalje rukovoditi zemljom.”
Safete Hadergjonaj, član vodećeg odbora PDK, izjavio je za SETimes da se dvije stranke nisu saglasile po pitanju ko će biti premijer. “Međutim, mi i dalje radimo zajedno. Mi ćemo nastaviti saradnju s AAK,” izjavio je Hadergjonaj.
On je izjavio kako je optimista.
“Mi ćemo raditi na tome da imamo dobre odnose sa svim strankama u interesu države i integracije u EU.
Mi imamo podršku i drugih političkih stranaka, osim od strane Vetevendosja,” izjavio je Hadergjonaj.
Opozicioni kosovski pokret Vetvendosje pozvao je na izglasavanje nepovjerenja aktuelnoj vladi, što bi otvorilo put za prijevremene izbore.
“Čak i ako se taj scenario desi, prijevremeni izbori neće dovesti ni do kakvih kvalitativnih promjena, jer nema takmičenja s novim [stranačkim] programima, nego je takmičenje samo za vlast,” izjavio je za SETimes Belul Bekaj, profesor političkih nauka na Univerzitetu u Prištini.