Dejan Anastasijević rođen je u Beogradu 1962. godine. Radio je za više inostranih medijskih kuća, a na Radiju B92 uređivao je kultnu emisiju „Oblačić u stripu“. Također, bio je dugogodišnji novinar beogradskog Vremena i američkog magazina TIME i dopisnik Tanjuga iz Brisela.
Izvještavao je sa ratišta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini i na Kosovu pa se samim tim „kvalifikovao“ da ga bivši ministar informisanja Aleksandar Vučić u „vladi narodnog jedinstva“ prozove u Skupštini Srbije uz opasku da se „takvi neće tolerisati“.
U aprilu 1999. Dejan je morao da pobjegne u Beč sa porodicom jer su mu prijetili i njegov život je bio ugrožen.
U Beograd se vratio u augustu 2002., na vrijeme da pokriva pad Slobodana Miloševića i njegov odlazak u Tribunal za ratne zločine u Haagu.
Oktobra 2002, Dejan je bio prvi srpski novinar koji je svjedočio protiv Miloševića.
U aprilu 2007. godine preživio je pokušaj atentata. Tada je na prozora njegovog stana eksplodirala bomba. Druga bomba, koja je također bila postavljena, nije eksplodirala.
Anastasijević je tada ocijenio da „u posljednje vrijeme svojim tekstovima nije direktno išao na neku ličnost“, već da je bio meta zbog svog cjelokupnog stava i rada.
„Ovo je napad na profesiju i sve ljude koji slično misle“, ocijenio je tada Anastasijević i dodao da policija „nije ovo shvatila kao rutinsku stvar, već je cjelokupnim ponašanjem pokazala da ovo doživljava kao slučaj od najvišeg prioriteta“.
Nekoliko godina poslije pokušaja atentata, 2010, za list Blic je izjavio da je nakon njegovih tekstove o ratnim zločinima i činjenicu da je bio svjedok pred Tribunalom u Hagu, sumnjao da je iza napada na njega stajao Vojisilav Šešelj i Jovica Stanišić.
Bio je poznat po svojim tekstovima o bezbjednosnim snagama Srbije, kao i o člancima o ratnim zločinima, a tokom 2007. posebno je pisao o slučaju „Škorpiona“ i braće Bitići.
Njegovi izvještaji iz 1998. godine o okrutnosti nad etničkim Albancima na Kosovu doveli su ga do kriminalne optužbe od strane Miloševićevog režima za „širenje dezinformacija i pomaganje teroristima“.
Za analitički i hrabar pristup novinarstvu, Anastasijević je dobio više novinarskih nagrada, uključujući nagradu NUNS-a, „Dušan Bogavac“ i „Staša Marinković“, kao i 2008. nagradu holandskog Oxfama Novib/PEN za zalaganje za ljudska prava i slobodu izražavanja.
Tokom bombardovanja Srbije boravio u Sarajevu i bio svakodnevni gost u redakckji „Slobodne Bosne“, a za naš list je i pisao iz Brisela.