Osnovni sud u Prištini je nakon godinu dana potvrdio optužnicu osumnjičenima u aferi „Pronto“, time odbacujući zahtev branilaca, prenosi Kallxo.
Afera „Pronto“ nastala je iz istoimenog serijala tekstova i audio zapisa telefonskih razgovora najviših kosovskih zvaničnika koje je 2016. godine objavio portal Insajderi.
U prisluškivanim razgovorima jedan od lidera Demokratske partije Kosova, Adem Grabovci, dogovarao je sa svojim političkim saborcima, uključujući kosovskog predsednika, Hašima Tačija, kojeg je oslovljavao sa „šefe“ – zapošljavanje njima odgovarajućih lica, biranje predsednika i članova odbora u javnim preduzećima i nezavisnim agencijama. Među onima sa kojima je Grabovci razgovarao bio je i sam lider PDK-a, Kadri Veselji.
Sada, skoro godinu dana nakon što je optužnica podignuta, Osnovni sud u Prištini je doneo rešenje kojim je odbijen zahtev za odbacivanje optužnice i prigovori na dokaze optuženih. Protiv ove odluke stranke imaju pravo da u roku od pet dana podnesu žalbu kosovskom Apelacionom sudu.
Podsetimo, među jedanaest osoba koje su se našle na optuženičkoj klupi, ima i javnih funkcionera i političara.
Na optužnici su i bivši i sadašnji poslanik kosovske skupštine Adem Grabovci i Zenun Pajaziti, zatim sadašnji ministar za inovacije i preduzetništvo, Besim Bećaj, i bivši zamenik ministra Fatmir Šurdaj, zatim dvojica bivših generalnih sekretara Ilhami Gaši i Džavit Dakaj, politički savetnik MUP-a Sadat Gaši, te bivši direktori upravnih odbora javnih preduzeća „Radonići-Dukađini“ iz Đakovice i „Hidro-Drini“ iz Peći, Ismet Neziraj odnosno Redže Abazi, bivši predsednik Skupštine opštine Prizren, Njazi Krejziu, i bivši rukovodilac Odeljenja za nabavke pri Ministarstvu zdravlja, Arbenita Pajaziti.
Pomenuti slučaj uzburkao je javnost na Kosovu, nezavisne agencije, ali i medije i civilno društvo. U Prištini su održavani i protesti građana protiv, kako su izveštavali mediji, „klana pronto“.