Katedra Slobodnog Uma nastavlja razgovor sa albanskim intelektualcima u sklopu projekta „Iz drugog ugla“
Kreshnik Basha – Šef kancelarije Švicarskog Caritasa na Kosovu
Kako predstavnici stranih misija i organizacija vide različite etničke zajednice na Kosovu?
Po mom mišljenju predstavnici stranih organizacija vide etničke zajednice Kosova kao bisere raznovrsnih kultura Kosova; oni njih vide kao etničke grupe karakteričnog govora, tradicije i običaja. Ono što je vrijedno kod svih zajednica na Kosovu je nivo tolerancije i međuetnička saradnja kao i spremnost da rade za zajedničku budućnost.
Koje su njihove sličnosti?
Ono u čemu su slični je gostoprimstvo, bliskost, spremnost da pomognu itd.
Dali je po vama ogledalo demokratičnosti jednog društva odnos prma manjinama, kako bi ste ocijenili kosovsko društvo po tom pitanju?
U potpunosti se slažem da je način ophođenja prema etničkim zajednicama (odbijam da spomenem termin manjine zato što ga smatram diskriminantnim i omalovažavajućim) je pokazatelj demokratizacije jednog društva. U procesu izgradnje istinske demokratizacije Kosovo je imalo sreću da se osloni na pozitivnu praksu evropskih naroda i uz njihovo prisustvo (Međunarodne Zajednice) Kosovo je uspjelo da prevaziđe poslijeratne izazove. Ja mislim da su Kosovske institucije u procesu uključivanja etničkih zajednica u svim rukovodećim strukturama i procesu odlučivanja.
Radite u humanitarnoj organizaciji, postoji li po vama razlika u pristupu humanosti između zapadna i istoka .
Ne smatram da postoji podjela ili nejednak tretman na osnovu vjerske pripadnosti šta više strane organizacije na Kosovu su mnogo investirale na prevazilaženju predrasuda i stvaranju dobrih međuvjerskih odnosa; znamo da je Kosovo primjer međuetničke i međuvjerske saradnje.
Vaša zapažanja u djelovanju političkih stranaka i civilnog sektora kod Bošnjačke zajednice.
Ja smatram da predstavnici političkih stranaka i civilnog sektora iz Bošnjačke zajednice mogu da daju veći doprinos u procesu adresiranja zahtjeva svoje zajednice kod organa vlasti. Zato što ne samo kod Bošnjačke zajednice nego i kod Albanske zajednice na lokalnom nivou, ne postoji još uvjek željeni nivo aktivnog učešća građana.
Katedra Slobodnog Uma