Katedra Slobodnog Uma je danas na konferenciji za medije u prostorijama web portala bosanjak-ks.info prezentovala rezultate istraživanja albanskog javnog mnjenja vezano za Zajednicu Bošnjaka Kosova kao i međusobne odnosa ovih zajednica.
U uvodnom izlaganju koordinator projekta pod nazivom „Iz drugog ugla“ gospodin Masar Šašivari je istakao da je ovo istraživanje dio projekta te da je rađeno prvenstveno u prizrenskoj i pećkoj opštini i predstavlja reprezentativni uzorak ciljne grupe. Dobijeni rezultati će poslužiti za ozbiljniju analizu koja će slediti.
Ukupan broj ispitanika je 334, od kojih je u Prizrenu 221 i Peći 96.
Istraživanje je urađeno u tri cjeline. Prvi dio je nosi naziv „Koliko znate o Bošnjacima Kosova ?
Na pitanje „Koliko Bošnjaka živi na Kosovu?“ 13% ispitanika smatra da Bošnjaka ima manje od 20 hiljada, 31 % da ih ima od 20 hiljada do 50 hiljada, 40% da ih ima više od 50 hiljada i 16% nema predstavu o tome koliko bošnjaka živi na Kosovu. 88% smatra da Bošnjaci govore bosanskom jezikom 8% srpskim.
Na pitanje „Kog porekla su Bošnjaci Kosova?“ 15% smatra da su bošnjaci slavenskoga porekla 29 % ilirskoga i 34 % nema stav po ovom pitanju. 80% ispitanika poznaje bar jednu bošnjačku stranku njih 78% poznaje bar jednog bošnjačkog političara i 78% njih poznaje bar jedan mediji na bosanskom jeziku. Najpoznatiji bošnjački političar kod Albanaca je Numan Balić.
Drugi dio pitanja se odnosio na prava bošnjaka. 86% ispitanika misli da bošnjaci kosova imaju sva prava. 50% njih ne misli da bi trebalo da se formiraju opštine sa bošnjačkom većinom a 47% misli da bi to bilo u redu. 70% ispitanika misli da je sistem rezervisanih mjesta u Parlamentu kosova dobar. Rješenje za univerzitetskog obrazovanje 48% ispitanika vidi u otvaranju više fakulteta na bosanskom jeziku a 22% školovanje na albanskom jeziku.
Treći dio pitanja se odnosio na albansko bošnjačke odnose na Kosovu. 99% ispitanika smatra da su albansko bošnjački odnosi dobri ili veoma dobri i svega 1% njih smatra da su odnosi loši. Rješenje za unapređenje odnosa bi bilo: komunikacija i saradnja, međusobno uvažavanje, ekonomski napredak i demokratizacija društva, obostrano učenje jezika, mješoviti brakovi.
21% ispitanika smatra da albansko srpski odnosi utiču na albansko bošnjačke odnose 48% ne utiču i 31% nema stav o tome.
Glavna odlika Bošnjaka u očima Albanaca je da su da su: mirni (meki, tolerantni) , radnici, dobri, vjernici, isti kao albanci.
Ono što je pozitivno kod bošnjaka iz ugla Albanaca je: komunikativnost / druželjubivost, kultura, vjera, iskrenost, gostoljubivost.
Kod Bošnjaka im se ne dopada : jezik / to što ne znaju albanski jezik, slaba integracija u društvu, tvrdoglavost.
Koordinator projekta je odgovarajući na pitanje novinara napomenuo da se odgovori procentualno razlikuju po određenim pitanjima za region Peći i Prizrena, kao i stanovnika samih gradova i okolnih sela.
VIDEO