Predsjednik opštine Preševo Ragmi Mustafa izjavio je da nije novina da Albanci Preševa, Bujanovca i Medveđe žele pripajanje Kosovu.
U izjavi za jagodinsku televiziju “Palma plus” on je podsjetio na glasanje 1992. godine o političkoj, teritorijalnoj i kulturnoj autonomiji Preševske doline i Platformu iz 2006. godine i rekao da Albanci Preševske doline “stoje i dalje iza ovih dokumenata”.
Prema njegovim riječima, u poslijednjem pasusu političke platforme kaže se da “ako dođe do cjepanja bilo kog dijela teritorije Kosova, onda će se Alabanci Preševske doline angažovati da budu dio teritorije Kosova”.
Sa Kosovom se graničimo, imamo istu kulturu, govorimo isti jezik, napomenuo je Mustafa u izjavi emitovanoj kasno sinoć.
“Kada postoji težnja Srbije, odnosno premijera Ivice Dačića da se poboljša položaj Srba na sjeveru Kosova i cjeloj teritoriji Kosova, zašto i mi ne bismo tražili da se ista prava i standardi koji se primjenjuju na sjeveru Kosova, primjenjuju i u Preševskoj dolini”, rekao je Mustafa.
Srbija bi trebalo da prvo uradi za Alabance u Preševskoj dolini ono što radi za Srbe na sjeveru Kosova, i pokaže zvaničnicima Kosova, Evropske unije i cijelog svijeta kako se primjenjuju prava nacionalnih manjina.
“Međutim, vlast u Beogradu nije zainteresovana da se primjene isti standardi za nacionalne manjine dvije susjedne države, da budu isti za Srbe na sjeveru Kosova i Albance u Preševskoj dolini”, rekao je Mustafa.
Prema njegovom mišljenju, ako Srbija nije u stanju da Albancima u Preševskoj dolini pruži uslove da se osjećaju kao ravnopravni građani Srbije, onda oni imaju pravo da odu tamo gdje će imati bolje uslove za život.
“Nama iz Beograda niko ne dolazi. Predsjednik sam opštine Preševo od kraja 2005. godine i do sada nijedan ministar, nijedan predsjednik, ni premijer, ili neki drugi zvaničnik Vlade Srbije nije posjetio opštinu Preševo. Dolaze do Vranja, ili u Kopnenu zonu bezbjednosti da posjete snage vojske ili Žandarmerije, kao da Preševo ne postoji”, rekao je Mustafa.
Kada se ovde postavi neki simbol entiteta Alabanaca “onda iz Beograda podižu tenzije, upućuju prijetnje, ultimatume prema svojim građanima Alabancima, ako upošte računaju Albance kao svoje građane”, naveo je Mustafa.
On takođe smatra da su pripadnici bivše terorističke OVPBM “ratnici protiv snaga sistema SR Jugoslavije i Crne Gore”, da su oni “dali doprinos raspadu sistema devedesetih godina” i da su amnestirani.
Mustafa je međunacionalne odnose Srba i Albanaca u Preševu ocjenio kao dobre i napomenuo da “nisu bili poljuljani ni za vreme oružanih sukoba devedesetih a ni sukoba u Preševskoj dolini 2000. i 2001. godine”.
Mi ovdje živimo zajedno, zaključio je Mustafa.