Kako protiv neugodnog štucanja?

Štucanje izaziva grč dijafragme koji se najčešće javlja zbog nadražaja nerva dijafragme poznatog kao „Nervus phrenicus“.

Razlozi ovog nadražaja mogu biti raznovrsni: hladno piće, ljuto jelo, brzo jedenje ili gutanje vazduha tokom razgovora, ali i psihološki uzroci kao što su stres i uzbuđenje.

Grčenje dijafragme čini da se pluća uz trzaj šire, dio dušnika u kom se nalaze glasne žice poznat kao pisak (glottis) munjevito se zatvara, strujanje vazduha se prekida, i eto štucanja. Bebe i mala djeca štucaju oko 3.000 puta češće nego odrasli.

Štucanje je u principu bezazleno, ali ako ne prestaje satima, a ponekad i danima, ipak se treba obratiti ljekaru. Štucanje, naime, može da ima i organske uzroke, kao što su apscesi (gnojne upale) u trbušnoj duplji ispod dijafragme, upala pankreasa ili poremećaji centralnog nervnog sistema, sve do krvarenja u mozgu.
Prije nego što se obratimo ljekaru, uvijek bi, međutim, trebalo isprobati i nekoliko jednostavnih načina da štucanje sami zaustavimo.

Tradicionalni savjeti:, sjetiti se šta smo prekjučer jeli za doručak, uplašiti se, pojesti kašiku šećera ili popiti malo vode u principu imaju samo jednu funkciju – da nam mentalno odvrate pažnju od štucanja.

Visoka koncentracija ugljendioksida (CO2) u krvi zaustavlja štucanje, dok ga niska koncentracija potiče. Iz ovog razloga mnoge jednostavne metode mogu pomoći zaustaviti štucanje: ponavljano zadržavanje daha nakon dubokog udisaja, ili disanje u papirnatu vrećicu (ne u plastičnu jer može začepiti nosnice).

Ako ste sami ili kod kuće, možete pokušati da ubrzano dišete na usta ili na nos, dahćući kao pas, što opušta dijafragmu ili da jako isplazite jezik, što također vodi željenom opuštanju muskulature.

Na kraju, ako se nađete u društvu voljene osobe, tu je i najljepši način za suzbijanje štucanja: ljubite se!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.