Iako je Kosovo načinilo nekoliko koraka koji potvrđuju njegovu neovisnost, mnogo je toga još ostalo ovisno o rješenju svih nesporazuma sa Srbijom. Zakonskim izmjenama Kosovske sigurnosne snage postale su Vojska Kosova što je izazvalo ljutnju Beograda, žaljenje NATO-a i podršku Washingtona. Kosovska vojska našla se kao tema sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, uobičajene sjednice bez zaključaka, a američki predsjednik u međuvremenu je pozvao dva predsjednika – Hashima Thacija i Aleksandra Vučića – u Bijelu kuću na „proslavu povijesnog sporazuma“.
No, Thaci i Vučić su daleko od sporazuma čemu su pridonijeli uvođenje pristojbi na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, snažno lobiranje Beograda protiv prijema Kosova u Interpol, povišena retorika i zastoj u pregovorima uz posredovanje Europske unije. I hapšenje direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju u Vladi Srbije, Marka Đurića krajem ožujka jer nije dobio dozvolu Prištine da posjeti kosovski sjever, kao i odgovor na onemogućavanje političara, društvenih i kulturnih radnika, sportaša da s Kosova uđu na teritoriju Srbije samo je zaoštrio situaciju.
A najviše su se Beograd i Priština optuživali za opstrukciju istrage ubojstva jednog od čelnika kosovskih Srba Olivera Ivanovića, ubijenog pred zgradom stranke koju je vodio početkom godine. Policijska istraga uglavnom nije dala rezultate, ne znaju se počinitelji i nalogodavci, pa su Ivanovićeva obitelj i prijatelji apelirali na međunarodnu zajednicu da im pomogne. U međuvremenu su i provedena neka hapšenja, no još bez konkretnih potvrda o čemu se konkretno radi.