Svojom ljepotom i grandioznošću privlače turiste sa svih meridijana
Među arhitektonskim remek-djelima koja oduševljavaju turiste širom svijeta nalazi se i vjerski objekt koji je simbol Abu Dabija
Džamije u Turskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Maleziji, Maliju i Egiptu nisu samo mjesta u kojima se vjernici mole – one su biseri arhitekture koji svojom ljepotom i grandioznošću privlače turiste sa svih meridijana.
1. Džamija šeika Zajeda
Ova velelepna građevina, napravljena u znak sjećanja na osnivača Ujedinjenih Arapskih Emirata, nalazi se u Abu Dabiju, prijestonici UAE. Krasi je kupola visoka 83 metra i teška nekoliko tona, ali ima i još 57 manjih kupola različitih veličina, kao i četiri minareta visokih do 115 metara. Na izgradnji džamije radilo je više od 3.000 radnika, a završena je za 13 godina.
2. Plava džamija
Sultan-Ahmedova džamija, Amhedija ili Plava džamija nalazi se u Istanbulu u Turskoj. Naziv Plava džamija dobila je zbog 20.000 plavih pločica koje prekrivaju unutrašnjost kupole.
Sagrađena je u periodu između 1609. i 1616. godine, za vrijeme vladavine sultana Ahmeda I.
3. Kristalna džamija
Kristalna džamija (Masjid Kristal) nalazi se u gradu Kuala Terenganu u Maleziji. Ubraja se u najsavremenije džamije na svijetu. U izgradnji ove blistave građevine, osim čelika i stakla, korišten je i pravi kristal.
4. Ibn-Tulunova džamija
Najveća džamija u Kairu i najstarija na svijetu u smislu opstajanja u originalnoj formi. Njenu izgradnju naložio je abasidski upravnik Egipta u 9. stoljeću, a po njemu i nosi ime. Džamija je sagrađena na malom brežuljku zvanom Brdo zahvalnosti.
5. Velika džamija u Đeneu
Ova vjerska građevina je najveća građevina od opeke i blata na svijetu. Nalazi se u gradu Đene u Maliju, na plavnoj ravnici rijeke Bani. UNESCO ju je 1988. godine proglasio lokalitetom svjetske baštine.
avaz.ba