Čelnici država zapadnog Balkana danas će, u Bruxellesu, razgovarati s visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Europske unije Federicom Mogherini i povjerenikom za proširenje Johannesom Hahnom.
Iako je riječ o neformalnom sastanku, najavljeno je da će se razgovarati o situaciji u regiji, što je urađeno 2018. godine, kao i o planovima za narednu godinu, priopćila je Europska služba za vanjske poslove.
Europska komisija je početkom godine usvojila strategiju za zapadni Balkan i na summitu EU – zapadni Balkan u Sofiji, kada su okupljeni predstavnici zapadnobalkanske šestorice i svih članica EU-a prvi put poslije 15 godina.
No, sastanak se održava u svjetlu povišenih tenzija na relaciji Bruxelles – Priština.
Neslaganje s Haradinajem
Mogherini je ovih dana ponovno pozvala Kosovo da ukine pristojbe na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, no kosovski premijer Ramush Haradinaj to je odbio uz najavu da će to učiniti tek kad službeni Beograd prizna neovisnost Kosova.
Nakon što mu je iz Bruxellesa stiglo pismo u kojem se navodi kako dijalog s Beogradom treba voditi predsjednik Hashim Thaci, Haradinaj je prozvao Mogherini da je loše posredovala u tim pregovorima te da su oni blokirani.
“Izražavamo duboko neslaganje s ocjenom da je dijalog blokiran. Sasvim je suprotno: dijalog koji su vodila dvojica predsjednika je imao značajan progres. Mi smo tu ocjenu podijelili s liderima EU u Europskom vijeću i dobili smo podršku”, navodi se u pismu upućenom Haradinaju.
‘Alternativa dijalogu je opasna’
“Gospođo Mogherini, dok nije kasno, treba dijalog vratiti u normalan okvir. Tu se ne govori ni o statusu ni o razmjeni teritorija, već o normalizaciji odnosa. Ukoliko to zakasni, naša nada je budući visoki predstavnik, nakon izbora”, kazao je Haradinaj.
Mogherini je izrazila zabrinutost zbog takve retorike, rekavši da je “alternativa dijalogu veoma opasna”.
Oglasila se i glasnogovornica Europske Komisije Maja Kocijančič rekavši da je na Beogradu i Prištini da odrede agendu, brzinu, dubinu i ishod dijaloga, te ponovila da prioritet imaju pregovori koji vode dva predsjednika Aleksandar Vučić i Hashim Thaci uz posredovanje Mogherini.
Na dnevnom redu i BiH
Pred čelnicima zapadnog Balkana i Mogherini naći će se i druge teme, naravno i postizborna situacija u Bosni i Hercegovini.
Mogherini je nedavno izjavila kako je potrebno potaknuti političke čelnike u Bosni i Hercegovini da preuzmu odgovornost i brzo formiraju vlade koje će provesti Reformsku agendu.
“Bosna i Hercegovina je dosta specifično organizirana zemlja, ali sam uvjerena da politički čelnici i narod u njoj mogu krenuti naprijed po pitanju reformi, na jedinstven način”, poručila je Mogherini.
Prema njezinom mišljenju, pitanje izbornog sustava u Bosni i Hercegovini “treba riješiti što je prije moguće i naći ravnotežu između potrebe da se pomiri jedinstvena postavka zemlje i standardi EU-a”.
Evropski pokret: Ne očekivati ništa spektakularno
Iz Evropskog pokreta u Srbiji ocjenjuju da “ne treba očekivati ništa spektakularno od sastanka u Bruxellesu”, iako smatraju da je susret ipak “dobar znak da je EU stalo do regiona, da joj je stalo do regionalne saradnje i bezbednosti”.
“Sastanak je značajan jer pokazuje da je EU zabrinuta za situaciju u regionu, pre svega zbog usporavanja ili nedostatka dijaloga Beograda i Prištine”, rekla je Suzana Grubješić, glavna tajnica Pokreta.
Kad je u pitanju dijalog Beograda i Prištine, navela je kako se taj proces mora nastaviti.
“Dijalog nema alternativu i mora se tragati za trajnim, održivim, kompromisnim rešenjem. Ne treba očekivati da to rešenje bude pravedno, jer pravedna rešenja se nisu dešavala ni u istoriji. Dešavala su se ona koja su moguća”, pojasnila je Grubješić.