Postignuti prvi efekti takse prema Srbiji, povećava se upotreba domaćih proizvoda

Takse od 100 odsto koje je uvela Vlada Kosova za proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine, učinila je da se poveća upotreba domaćih proizvoda, kažu privrednici.

Savez privrednika Kosova izvršio je istraživanje u vezi sa uticajem takse od 100 odsto na kosovsku ekonomiju od 21. novembra do 5. decembra 2018. U ovom istraživanju, SPK navodi da je anketirano 300 izabranih kompanija u prehrambenoj industriji, trgovini, uslugama i građevini sa 250 potrošača Kosova.

Generalna direktorka SPK-a Ljumnije Ajdini, kaže za Radio Slobodna Evropa da na osnovu istraživanja proizilazi da je mera od 100 odsto, ostvarila pozitivne efekte za domaću proizvodnju.

Domaći proizvodi, dodaje Ajdini, u toku ovog vremenskog perioda beleže porast za 25 odsto.

„Privrednici kažu da je povećana prodaja njihovih proizvoda u toku ovog perioda od postavljanja takse od 100 odsto, u građevinskoj industriji 40 odsto, u prehrambenoj 25 odsto, transportu 20 odsto, usluge trgovine 5 odsto i ostalo 10 odsto, zato što su kosovski proizvođači povećali proizvodne kapacitete, povećana je i zaposlenost,“ kaže Ajdini.

Trgovina nastavlja da bude omiljena ekonomska aktivnost na Kosovu, ostavljajući po strani proizvodnju. Proizvođači na Kosovu, nastavljaju da upućuju poziv domaćim institucijama da stvore povoljnu fiskalnu politiku da bi ojačali sektor proizvodnje.

Za povećanje kapaciteta domaćih proizvođača, Ajdini kaže da su predložili proizvodnim kompanijama da povećaju kvalitet proizvoda kao i da su preporučili Vladi Kosova da daje subvencije za proizvodni sektor, u cilju da oni ojačaju.

„Tražim od Vlade Kosova da ukine takse za pšenicu, kukuruz, brašno, ulje, deterdžent i za druge esencijalne proizvode koji utiču na potrošačku korpu. Da više podrži promociju domaćeg biznisa. Takođe, da spreči krijumčarenje, tražimo od institucija da na graničnim prelazima 1 i 31 i u graničnom pojasu sa Srbijom povećaju broj pripadnika carine i policije,“ kaže Ajdini.

Ministar trgovine i industrije, Endrit Šalja, nakon postavljanja takse od 100 odsto za proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine, tražio je od proizvođača da se fokusiraju na povećanje kvaliteta.

Kosovo na osnovu podataka Agencije za statistiku, nastavlja da se suočava sa visokim trgovinskim deficitom.

Zbog lošeg proizvodnog sektora industrije na Kosovu, izvoz proizvoda „Made in Kosova“ u različite zemlje Evrope i sveta, dostiže vrednost preko 300 miliona evra godišnje, dok uvoz stranih proizvoda u zemlju dostiže oko 3 milijarde evra godišnje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.