Nakon jučerašnje sednice Vlade Kosova premijer Ramuš Haradinaj izjavio je da će vlada nove moguće mere protiv Srbije uvesti samo ako Srbija „nastavi sa pritiskom i agresivnim postupcima prema Kosovu“. Haradinaj smatra da su Beograd i Priština ušli u svojevrsnu trku, koju je, kako kaže, Kosovo „zainteresovano da smiri“. Ostavke gradonačelnika sa Severa ocenio je „neustavnim“, a kritikovao je i zadržavanje poslanika kosovske skupštine Slobodana Petrovića na prelazu Merdare, nazvavši takvo ponašanje Vlade Srbije “diktatorskim“. Nije imao ni reči hvale za ulogu Mogerinijeve u dijalogu za koji kaže da ga je „uništila“.
Imamo nove mere ali i zainteresovani smo da to malo smirimo
„Akcije Srbije su bile agresivne, opasne, ne samo za naše funkcionisanje kao društvo i kao država, nego i za stabilnost našu. Zbog toga smo došli do te mere, taksa na primer, sada na 100 posto. Identifikovali smo nove mere, za ubuduće. Ali smo u toj trci ko će više da uradi i mi smo zainteresovani da to malo smirimo, a i spremni smo da rešimo sva otvorena pitanja između Kosova i Srbije. A verujte da se i takse mogu rešiti uz priznanje Kosova od Srbije,“ odgovorio je na novinarsko pitanje kosovski premijer na srpskom jeziku.
Međutim, kosovska vlada je spremna i za obrnuti scenario. Ukoliko Srbija nastavi sa „agresivnim postupcima,“ vlada će uvesti dodatne mere.
Neprihvatljivo policijsko zadržavanje poslanika – praksa policijskih i diktatorskih država
„Mi smo identifikovali sve potencijalne postupke koje možemo preduzeti, oni su spremni, ali mislimo da je tarifa od 100 odsto dala svoj rezultat. Mi bi preduzeli dalje korake ako Srbija nastavi sa agresivnim postupcima kao što je postupala u prošlosti. Neprihvatljivo je zadržavanje poslanika poput Slobodana Petrovića, to je praksa policijskih i diktatorskih država. To se tako ne radi, da se preti i satanizuju poslanici. Ako Srbija nastavi sa agresivnim postupcima onda mi imamo listu mera koje su spremne,“ rekao je Haradinaj.
Mogerini dijalog o normalizaciji pretvorila u dijalog o teritoriji
Haradinaj je optužio visoku predstavnicu Evropske unije Federiku Mogerini da je ona uništila dijalog i da je, „nažalost, nakon toliko truda i ulaganja“ došlo do ovakvog poremećaja, rekavši da je njen stav za Vladu Kosova neprihvatljiv i nevažeći.
„Gospođa Mogerini je uništila dijalog. Poremetila je dijalog koji je imao za cilj normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, pretvorivši ga u dijalog o teritoriji, granicama ili razmenama, a veoma dobro znamo šta to na Balkanu podrazumeva, to je destabilizacija. Ona je, takoreći, nanela štetu našem regionu dozvolivši da se ovakve diskusije vode, kao i da se i ona izjašnjava o tom pitanju,“ smatra Haradinaj.
Ostavke upućene na adresu koja ne postoji, Srbi da malo protestuju protiv Beograda
Gradonačelnici četiri severne opštine su još 27. novembra podneli ostavke i proglasili obustavu funkcionisanja kosovskih institucija. Upadljiv je izostanak reakcije kosovskih institucija na ovu odluku koju je i sam predsednik Srbije nazvao „prenagljenom„.
Na pitanje šta se dešava sa ostavkama četiri gradonačelnika opština na Severu Kosova, Haradinaj je rekao da razmatraju njihove ostavke „koje je teško razmatrati jer je službene dokumente teško kvalifikovati kao takve pod kosovskom jurisdikcijom, gde se govori o entitetu Kosova, koji prema Ustavu Kosova ne postoji“.
Haradinaj je rekao da ostavke koje su upućene na adresu institucija Kosova i Metohije nisu uvažene i ne mogu da budu ni razmatrane, jer takav entitet ne postoji.
Kosovski premijer je apelovao na Albance i policiju Kosova, ali i ostale da se ponašaju korektno prema Srbima, jer su oni, kako je ocenio, samo žrtve politike iz Beograda.
„Posebno, žrtve takve politike su Srbi na Severu,“ koje je pozvao da za promenu malo protestuju i protiv Beograda koji, kako, ocenio je, „manipuliše njima“.