Opozicija u kosovskom parlamentu nije uspijela u namjeri da se održi sjednica parlamenta na kojoj bi se razgovaralo o uspješnosti spoljne politike Kosova. Sjednica Skupštine Kosova, na kojoj je trebalo da se na zahtjev poslanika opozicije raspravlja o neuspjesima i skandalima spoljne politike Kosova, nije održana zbog nedostatka kvoruma.
Osim ministra spoljnih poslova Behgjeta Pacollija koji se nalazi van zemlje, sjednici nije prisustvovao ni premijer Ramush Haradinaj.
U obrazloženju zahtjeva opozicije za debatu o neuspjesima diplomatije se kaže da se umjesto da prioriteti spoljne politike bude dugoročni, oni se mjenjaju po dnevnom osnovu, proizvodeći konfuziju i neugodne situacije kod međunarodnih partnera.
A da li je spoljna politika zaista neuspješna? U Prištini kažu da je ona u zadnje dvije godine bez većih rezultata. Za diplomatske neuspjehe Kosova krivi se i lobiranje Srbije protiv kosovske nezavisnosti.
„Kao prvo, kosovska diplomatija u posljednje dvije godine je u defanzivi, trudeći se da onemogući kampanju protiv priznanja Kosova koju Srbija vrši preko Ivice Dačića. Zadnja godina prošla je tom duhu, Kosovo se trudilo da sačuva priznanja koja su navodno neke države povlačile kao rezultat lobiranja Srbije. Sa druge strane, problem je što su naše zemlje partneri iscrpele gotovo sve mogućnosti da obezbjede nova priznanja“, kaže analitičar Astrit Gashi.
Generalno, analitičari ocjenjuju da se kosovska diplomatija suočava s tri ključna izazova. To su Srbija, nedostatak diplomatiskih kapaciteta kao i klijentelizam.
Inače, Kosovo je ove godine priznalo samo jedna država, bio je to Barbados, dok je prošle godine Kosovo je dobilo dva priznanja.