Povodom stogodišnjice završetka Prvog svjetskog rata Pariz će danas biti domaćin više od 70 šefova država i vlada širom svijeta.
Među brojnim liderima, prisutni će biti i američki i ruski predsjednici, Donald Trump i Vladimir Putin, njemačka kancelarka Angela Merkel, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i mnogi drugi. Mirovni sporazum potpisan je 11. novembra 1918. godine i tim povodom će sutra u Parizu biti i zvanično obilježavanje ove godišnjice, piše Anadolija.
Dan će obilježiti nekoliko manifestacija, dok će glavna ceremonija početi u 9.30 ispred Trijumfalne kapije, gdje će se uz najviše vojne počasti zvanicama obratiti francuski predsjednik Emmanuel Macron, objavila je francuska vlada.
Kako su istakli francuski mediji, planirano je da Macron svoj govor ispred groba neznanog junaka održi tačno u 11 sati, u vrijeme kada je potpisano Primirje prije 100 godina, javlja Tanjug.
U okviru obilježavanja godišnjice, bit će održano prvo zasjedanje Pariskog mirovnog foruma, koji se uspostavlja na inicijativu francuskog predsjednika, a kao odgovor na rastuće tenzije u svijetu i opasnosti po međunarodnu saradnju.
Na otvaranju Foruma, govorit će Macron i Merkel, kao i Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.
Kako je navedeno, otvaranje Foruma bit će održano u 19 pariskom arondismanu, on će trajati do 13. novembra, ali na njemu neće prisustvovati Trump.
Ono o čemu se dosta govorilo u medijima kada se radi o ovoj godišnjici jesu sastanci svjetskih lidera na marginama skupa – Putina i Trumpa, Trumpa i Erdogana te Macrona i Merkel, ali se govorilo i o onim zvaničnicima koji neće biti prisutni ili koji su odbili poziv, poput predsjednika Evropskog vijeća Donalda Tuska.
On je ranije izjavio da je morao da odbije poziv, jer će prisustvovati obilježavanju godišnjice u rodnoj Poljskoj.
Osim zemalja pobjednica u Prvom svjetskom ratu, obilježavanju će prisustvovati i predstavnici poraženih zemalja, poput Njemačke.
Više od 40 miliona žrtava
Prošlo je 100 godine od završetka Prvog svjetskog rata, koji je promijenio političku mapu svijeta, srušio carstva i u kojem je povrijeđeno i poginulo više miliona ljudi.
Godine 1914. Austro-Ugarska je objavila rat Srbiji, otpočevši tako Prvi svjetski rat. Neposredni povod ratu bio je atentat na austrougarskog prijestolonasljednika, nadvojvodu Franca Ferdinanda koji se dogodio mjesec dana ranije u Sarajevu.
Prvi svjetski rat bio je globalni oružani sukob između dva saveza država, Antante i Centralne sile, koji se odvijao na više kontinenata, između 1914. i 1918. godine. Posljedice rata bile su, između ostalog, više od 40 miliona žrtava, uključujući približno 20 miliona poginulih vojnika i civila i značajna razaranja država, te se smatra prvim ratom globalnih, svjetskih razmjera.
Stoga je prvobitno nazivan Veliki rat ili Rat koji će okončati sve ratove. Prvi svjetski rat važi za jednog od najsmrtonosnijih sukoba u modernoj ljudskoj historiji.
Rat koji je završen potpisivanjem kapitulacije Njemačke, trajao je četiri godine, a pored ratnih žrtava, došlo je i do pojave različitih bolesti i epidemija.
Rusija i Njemačka su dvije zemlje koje su dale najviše žrtava u Prvom svjetskom ratu. U ratu je poginulo 1,8 miliona ruskih i 1,7 miliona njemačkih vojnika. Treća zemlja je Francuska sa 1,3 miliona poginulih vojnika.