Na Kosovu započet projekat besplatne analize zemljišta

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja na Kosovu, u saradnji sa svim lokalnim samoupravama i kompanijom “Ekonomik suport grup” iz Prištine započelo je projekat besplatne analize zemljišta zahvaljujući kojoj će poljoprivrednici moći da primene mere za poboljšanje kvaliteta obradivih površina.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja prepoznalo je potrebu za angažovanjem stručnjaka iz različitih oblasti poljoprivrede kako bi pomogli poljoprivrednicima sa Kosova da pospeše proizvodnju. Trideset osam lokalnih samouprava, u saradnji sa kompanijom “Ekonomik suport grup” započelo je realizaciju projekta besplatne analize zemljišta i pružanje saveta poljoprivrednim proizvođačima.




“Projekat ima za cilj angažovanje stručnjaka za informativnu tehnologiju kao i za snabdevanje materijalom, mi takođe poljoprivrednicima delimo brošure, koji se preko tih brošura mogu informisati o svemu što ih zanima, radimo i video snimke koji su od velike koristi poljoprivrednicima jer mogu videti kako i na koji način stručnjaci obrađuju zemljište”, rekao je Agim Zuzaku direktor kompanije ESG iz Prištine.

Iz odelenja za poljoprivredu i šumarstvo u opštini Gračanica ističu da dva puta mesečno organizuju predavanja na određenu poljoprivrednu temu koja je od prioritetnog značaja.




“ESG vrši analizu zemljišta potpuno besplatno i taj projekat će trajati naredne tri godine. Svi poljopriredni proizvođači se mogu javiti da potpuno besplatno izvrše analizu zemljišta. Takođe analiza zemljišta se može vršiti nakon ubiranja svih plodova, na primer posle žetve i to se zemljište pre analize ne treba tretirati nikakvim hemijskim sredstvima”, ističe direktor odelenja za poljoprivredu i šumarstvo pri opštini Gračanica Dragiša Stojanović

Agrohemijskom analizom zemljišta poljoprivrednici će znati trenutno hemijsko stanje u kome se njihovo zemljište nalazi.




“Analiza ove godine pokazuje da imamo zasićenost zemljišta i da imamo vrlo nisku plodnost zemljišta koja ne ispunjava nikako zahteve biljaka, a imamo i veoma visoku plodnost i prezasićenost hemisjkim elementom u zemljištu, dakle jer poljoprivrednici imaju praksu da svake godine primenjuju određeno đubrivo po svom nahođenju i ubeđenju da je to ispravno, i bez ikakve analize to radi što se često ispostavi da je pogrešno, zbog toga mi radimo na podizanju svesti koliko je bitno raditi analizu zemljišta”, zaključuje prof. dr Dževdet Elezi.

Predviđeno je da ovaj projekat traje tri godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.