,,Znam da žrtve na Kosovu traže pravdu, ali bojim se da će potrajati”, izjavio je Bramerc za TV Prva, upitan da li ga čudi to što Sud za ratne zločine pripadnika OVK još nije podigao nijednu optužnicu.
Bramerc je dodao da nije portparol Specijanog suda i podsetio da je jedan tužilac već podneo ostavku.
,,Tek skoro postavljen je novi, sreo sam se sa njim, počeo je da radi, ali ne znam kada će se pojaviti prve optužnice, jedino što mogu reći je da u potunosti sarađujemo. Nekoliko iskusnih tužilaca prešlo je u taj sud, pružamo im sve informacije. Na njima je kada će doneti prve optužnice”, rekao je Bramerc.
On je ocenio da je teško voditi međunarodnu istragu, pogotovo ako ste fizički u Hagu, a trebalo bi da bude na Kosovu.
,,Obezbeđivanje svedoka, njihove zaštite, obezbeđivanje dokaza, sve to iziskuje mnogo vremena”, rekao je Bramerc koji se danas razgovarao i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o predstojećem izveštaju tužioca za Savet bezbednosti UN, kao i o učinku Tužilaštva Haškog tribunala za bivšu Jugoslaviju.
“Postoji slaganje u saradnji sa Srbijom, ali uvek može više”
Bramerc je ocenio i da u saradnji sa Srbijom postoji slaganje po više pitanja, ali da uvek može više.
On je za TV Prva na pitanje da li se Srbija može nadati pozitivnom izveštaju pred SB UN, rekao i: “Kritikovali smo ranije zbog čega se ne donosi strategija razvoja Tužilaštva za ratne zločine, zbog čega se ne sprovodi, ali posle današnjih i jučerašnjih sastanaka ja sam oprezni optimista, diplomatski rečeno da će se procesuirati više slučajeva ratnih zločina do kraja godine”.
O sastancima sa tužiteljkom za ratne zlocine, kao i sa predsednikom Srbije, Bramerc kaže se razgovaralo o međusobnoj saradnji u preostalim slučajevima u Hagu, kao što su Simatović i Stanišić: “Dotakli smo se strategije razvoja Tužilaštva za ratne zločine, drago nam je da su postavljeni dodatni zamenici tužioca i njihovi pomoćnici, pa će i raditi na više slučajeva ratnih zlocina. Sa predsednikom sam razgovarao o nestalim osobama, to je njemu važno, ali i svima u regionu”.
“Neprihvatljivo da osuđeni za najteže zločine budu prihvaćeni kao heroji”
Na konstataciju novinara da posle toliko optužnica, presuda, pritvaranja, u regionu se na mnoge ratne zločince gleda kao na heroje, on kaže: “Mislim da smo pokazali da su sve tri strane počinile zločine i to ne samo u toku borbe, već uzimajući zatvorenike, ubijajući ih, gledajući kako njihovi vojnici siluju ili ne čineći ništa dok su njihovi vojnici uništavali sela i gradove. Svako ko je osuđen u Hagu, osuđen je zbog kršenja međunarodnog prava, a ne zato što je ratni heroj! Sada kada vidim kako se prema nekima od njih ophode, pa to je uvreda za žrtve, nepoštovanje zakona i ne pomaže pomirenju u regionu.”
Dakle, neprihvatljivo je da ljudi osuđeni za najteže zločine budu prihvaćeni kao heroji u svojim sredinama, dodaje on.
,,To je nešto što veoma osuđujemo, jer toga je sad više nego ranije i to je veoma negativna pojava”, ističe Bramerc.
Suđenja radikalima i Ratku Mladiću
Povodom odluke sudije Ajdin Akaja da slučaj dvoje radikala prenese na srpsko pravosuđe, on kaže da je doneta tek prvostepena odluka i žalba je u toku.
,,Ne znam da li će slučaj biti prenet. To je veoma važan slučaj, jer nepoštovanje suda i podmićivanje svedoka i te kako mogu da utiču na tok suđenja. Dakle, biće to veliki izazov za srpsko pravosuđe, pomno ćemo pratiti šta se dešava, ali verujemo da će ukoliko im bude prenet slučaj imati volju i da ga procesuiraju”, dodao je on.
Upitan da li je to što je u slučaju Ratka Mladića usvojen predlog odbrane i haški sudija je izuzeo celo sudsko veće, opstrukcija pravde, Bramerc kaže: “Bili smo iznenađeni kada se to dogodilo i zato smo se žalili. Nikako ne opstruišemo slučaj, samo koristimo sva pravna sredstva koja imamo, a verujemo da odluka jednog sudije nije u saglasnosti sa uobičajnom praksom Haškog tribunala”.