Jučer u poslijepodnevnim satima ministar za regionalni razvoj, ujedno i predsjednik Demokratske stranke Bošnjaka, Rasim Demiri u posjeti primio specijalnog izaslanika komesara za proširenje EU-a Johannesa Hahna, Prof. Dr. Franza Schausbergera.
Ministar Demiri je na početku sastanka upoznao gospodina Franza Schausbergeraza sa radom ministarstva na čijem je čelu i planovima za narednu 2019. godinu.
Specijalni izaslanik Prof. Dr. Franz Schausberger je upoznao ministra Demirija sa svojim mandatom i preneo srdačne pozdrave komesara Hana, kako ministru u ministarstvu za regionalni razvoj, tako i čitavom bošnjačkom narodu koji živi na Kosovu.
“Ovdje sam danas da vam proslijedim iskrene pozdrave komesara Hana jer je on lično zainteresovan za ono što vi radite, pogotovu kada su u pitanju posljednja politička dešavanja na Kosovu. Ja kao njegov visoki politički izaslanik ovih dana boravim na Kosovu kako bi se upoznao sa bošnjačkom zajednicom, njenim pravima, problemima i planovima. Bošnjaci su dio novog kosovskog društva i trebaju uživati sva prava koja su im Ustavom Kosova zagarantovana. Nacionalne zajednice koje žive na Kosovu trebaju biti uključene u sve važne procese na Kosovu”, rekao je Schausberger.
Demiri se zahvalio na pozdrave komesara Hana i kazao da je ministarstvo za regionalni razvoj novoosnovano ministarstvo i da po planu sprovodi svoj program kroz grantove i kapitalne projekte.
“MRR je osnovano 2017. godine u Vladi premijera Haradinaja i sad smo uvjereni da je Kosovo iamlo potrebe za jednim ovakvim ministarstvom jer ono vodi politiku balansiranog razvoja svih regiona na Kosovu. Kroz grantove i podršku malim i srednjim preduzetnicima uspjeli smo da zadržimo na ovim prostorima ljude koji su već planirali da napuste Kosovo. Poseban akcenat prednost smo dali početnicima u biznisu i na taj način stvorili nova radna mjesta”, rekao je ministar Demiri.
Ministar Demiri je upoznao gospodina Franza Schausbergeraza i sa stanjem bošnjačke zajednice iz koje i sam dolazi, naglasivši da se ona suočava sa mnogim poteškoćama i da ima načina da se one prevaziđu. Posebno je Demiri naglasio nedovoljnu zastupljenost Bošnjaka u lokalnim i centralnim institucijama Republike Kosovo.
“Uvjeren sam da bi se smanjila “tiha migracija” Bošnjaka koja je iz dana u dan sve veća, kada bi se poštovao zakon o procentualnoj zastupljenosti nevećinskih zajednica u institucijama Kosova. Mi imamo visoko obrazovane ljude koji nažalost ne mogu zasnovati radni odnos i prinuđeni su da napuste Kosovo. Kada bi u svakoj instituciji bilo zapošljeno po 10% Bošnjaka sigurno bi se broj onih koji planiraju da napuste svoje ognjište smanjio. Inače na Kosovu živi oko 28000 Bošnjaka mada taj broj nije realan i on je mnogo veći jer je bilo neregularnosti prilikom zadnjeg popisa 2011. godine.
Upitan od strane specijalnog izaslanika komesara Johannesa Hahna, Prof. Dr. Franza Schausbergera šta misli o trenutnoj situaciji na Kosovu i o rezmjeni teritorija Kosova i Srbije, ministar Demiri je rekao:
“Demokratske stranke Bošnjaka čiji sam predsjednik i stav najveće bošnjačke koalicije na Kosovu, koalicije Vakat je da smo protiv promjena i zamjena granica Republike Kosova, odnosno da se zalažemo da se sačuva taritorijalni integritet i suverenitet koji je zagarantovan Ustavom Republike Kosova, te da će predstvnici bošnjačke zajednice biti uskoro uključeni u dijalog između Prištine i Beograda nakon razgovora i konsultacija sa Bošnjacima koji žive na sjeveru Kosova”, rekao je Demiri i dodao:
“Bošnjaci Kosova i njihovi politički predstavnici imaju svoje tačno zacrtane ciljeve za koje se legalno i legitimno bore kroz institucije Kosova, a jedan od njih je decentralizacija i dobijanje opština sa većinskim bošnjačkim stanovništvom, a to su Opština Rečane, Gora i Vitomirica”.