Dolazak novog američkog ambasadora u BiH uvijek sa sobom nosi nova očekivanja i mali zaokret u politici. Ukoliko to bude potvrđeno ponašanjem SAD-a i njihovog ambasadora u našoj zemlji, onda bi moglo značiti da će američka uloga u BiH biti aktivnija, nego što je to bio slučaj u proteklom periodu. Pri tome ne mislim samo na retoriku, nego na konkretne postupke koji bi išli iza toga.
Poručio je ovo u razgovoru za Vijesti.ba politički analitičar Ibrahim Prohić, govoreći o mogućnosti promjene politike SAD u BiH nakon dolaska novog ambasadora Erika Džordža Nelsona, kojeg je nominovao američki predsjednik Donald Tramp, a koji treba da zamijeni aktuelnu ambasadoricu Morin Kormak.
“Aktuelna ambasadorica je vrlo jasno iznosila principijelne stavove SAD-a, ali iza toga nisu išli odgovarajući postupci. Istine radi, treba napomenutio da su SAD stavile predsjednika RS Milorada Dodika na crnu lisu, ali njega baš briga što ne može putovati u Ameriku, kada može u Srbiju i Rusiju. Stoga, očekujem da bi eventualni zaokret, odnosno aktivnija politika SAD na ovom prostoru trebalo da uslijedi i sa nešto konkretnijim postupcima”, istakao je Prohić.
On zastupa tezu da je savremeno bh. pitanje prvenstveno geostrateško pitanje, te da sudbina BiH u ovom trenutku ne zavisi prvenstveno od unutrašnjih odnosa i unutrašnjih političkih snaga, već od volje međunarodnog faktora, prije svega, SAD-a.
“Nakon svojevrsnog povlačenja SAD sa, uslovno rečeno, prve linije, EU se u svom mandatu nije najbolje snašla. Naime, BiH je do 2006. godine išla uzlaznom putanjom na mnogim društvenim poljima, a to je bio period kada su SAD bile neposrednije involvirane u dešavanja u našoj državi. Kada su se SAD distancirale i BiH ostavile u amanet EU, naša država ide silaznom putanjom, odnosno prisutni su naglašeni retrogradni politički i društveni procesi”, smatra Prohić.
No, kako ističe, to ne znači da domaći političari treba da budu abolirani, jer i oni imaju svoj dio odgovornosti za stanje u BiH.
“Upravo zbog toga što su etablirane političke stranke i političke snage tako konfliktne da niti žele, niti znaju, niti mogu da ovu državu povedu na put stabilizacije i prosperiteta, jako je važno šta se dešava na globalnom planu. Tu smo svjedoci svojevrsnog preslagivanja karata, odnosno novog pozicioniranja najjačih svjetskih sila. Pojačani angažman i interes Rusije u ovom području, bio je i jeste svojevrsna prijetnja, ali, iako zvuči paradoksalnoi, BiH donosi korist stabilizacije. To se prvenstveno odnosi na povratak SAD-a u bh. pitanje, odnosno aktivniji angažman ne samo u ovoj državi, nego i na Balkanu”, mišljenja je Prohić.
Prema njegovim riječima, nakon osamostaljivanja Kosova i približavanja Crne Gore EU i ulaska u NATO, izgledalo je da je pitanje zapadnog Balkana geostrateški riješeno.
“Međutim, Rusi se sa tim nisu mirili, osjetili su konfuziju i nedovoljan angažman zapadnih sila, te su se na određeni način involvirali”, naveo je on.
Mišljenja je da su ruski igrači na Balkanu Milorad Dodik, ali i prikriveno predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
“Vučić igra dvostruku igru. Naime, on deklariše sebe kao osobu koja Srbiju želi uvesti u EU, ali mnoge igre iza scene dovode u pitanje takvu oficijelnu orijentaciju. Stoga mislim da njegova igra nije dovoljno iskrena. To zaključujem, prije svega, po ponašanju Dodika. Naime, da Vučić ne želi da Dodik igra ovako, Dodik to ne bi radio”, kategoričan je Prohić.
Prema njegovoj ocjeni, SAD su vidjele da mogu izgubiti kontrolu i primat nad ovim prostorom, koji im je geostrateški interesantan, te je za očekivati aktivniji angažman ove svjetske sile.