Novi način odlučivanja u EU, koji je najavio komesar Johanes Han, i koji bi značio da se odluke o pregovaračkom procesu država kandidata donose većinom, a ne jednoglasno, kako je pisao srbijanski “Blic”, onemogućiće Hrvatskoj da blokira otvaranje novih poglavlja Srbiji, ukoliko se sa tim složi većina u EU.
Sa druge strane, to bi u isto vrijeme moglo da znači i novu “prečicu” za Kosovo, u smislu da bi pojedine države to mogle da iskoriste i da pokušaju da Kosovo “proguraju” na evropskom putu, uprkos stavu zemalja EU koje ne priznaju njegovu nezavisnost.
Međutim, ono što će ostati nepromjenjeno jeste da konačnu odluku o članstvu neke zemlje u Uniju, sve članice moraju da podrže jednoglasno.
Prijedlog o promjeni načina odlučivanja u okviru EU je nešto o čemu će se tek razgovarati i raspravljati, i to od jeseni, kako je potvrdio i komesar Han.
– Uvijek ću biti sklon da za konačnu odluku o pristupanju neke države u punopravno članstvo treba jednoglasna odluka svih članica, ali za mnogo manje korake na tom putu, tokom pristupnih pregovora možemo predložiti da bude dovoljna kvalifikovana većina – naveo je Han prije nekoliko dana.
Prema ovom prijedlogu, kvalifikovana većina podrazumijeva da je za “prolazak” neke odluke neophodna podrška 55 odsto država članica, koje pokrivanju najmanje 65 odsto ukupnog stanovništva EU. U tom slučaju, Hrvatska na primjer ne bi mogla da uloži veto na neka prijelazna ili završna merila za Srbiju, odnosno za otvaranje ili zatvaranje poglavlja, niti bi Grčka na tom putu mogla da blokira Albaniju.