Šef delegacije Kosova u tehničkom dijalogu sa Srbijom Avni Arifi rekao je da se aktuelni razgovori nalaze u kritičnoj fazi za budućnost Kosova.
U razgovoru za Glas Amerike, Arifi je rekao da ne očekuje nikakve rezultate od sastanka zakazanog za nedelju između predsednika Kosova Hašima Tačija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Izjave srpskih zvaničnika bacaju, kako on kaže, tešku senku na sastanak.
“I poslednji put je bilo raznih očekivanja, a poslednji sastanak je zapravo bio veoma loš. Nemam očekivanja. Sačekaćemo šta se dešava sa sporazumom, tim pre što sam bio iznenađen kada je uz insistiranje međunarodne zajednice i Evropske unije da postoji sporazum o energetici, nejasno je i čudno, kada predsednik Srbije i premijerka kažu da nema sporazuma o energetici. Takva vrsta cinizma baca tešku senku na ovaj sastanak i gubi nadu da će biti konstruktivnog razvoja u tom smislu. Nemam nikakvih očekivanja, ne verujem da će biti nešto dobro, ali ipak dobro je što se sastaju”, rekao je on.
Političke partije na Kosovu učestvuju u raspravi o budućnosti pregovora i njihovoj ulozi. Dok predsednik Tači kaže da je u skladu sa Ustavom i zakonima on dužan da predstavlja Kosovo i da usmerava dijalog do kraja ovog procesa, opozicione partije smatraju da skupština može dati mandat vođenju dijaloga.
Arifi kaže da je veoma važno da se političke partije na Kosovu dogovore o budućnosti pregovora.
“Dobro što se na nivou šefova parlamentarnih grupa, na nivou predsednika stranaka dođe do sporazuma, jer to ne samo da otežava, već po mom mišljenju, šteti procesu, i mi treba da budemo zajedno u ovom procesu”, rekao je on.
Očekuje se da će se predsednik Kosova Hašim Tači sastati u nedelju u Briselu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučičem. Sastanak se vidi kao pokušaj da se otvori put za postizanje pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa između dve zemlje.
Ali ovaj put neće biti susreta između tehničkih timova, koji obično otvaraju put za političke pregovore.
Arifi kaže da takvi sastanci nemaju smisla bez primene sporazuma od strane Srbije, posebno sporazuma o energetici.
“Primena sporazuma o energetici – to nije proces, to je čin, sprovođenje će odmah početi samo sa političkom voljom u Beogradu. Uzalud je da mi idemo u Brisel, kada u Srbiji nema političke volje za sprovođenje sporazuma. Ako nema političke volje za realizaciju ovog sporazuma, zašto bismo onda išli u Brisel, zašto razgovarati o drugim temama, kada se radi o odsustvu političke volje za pitanje koje je veoma važno za Kosovo, koje bi se zatvorilo sa dva-tri razgovora”, rekao je Arifi.
Arifi kaže da duboka neslaganja prate i pitanje Zajednice opština sa srpskim većinom, jer obe strane govore o različitim konceptima.
“Mi smo čuli i ranije od Federike Mogerini, i sada u Briselu je otvoreno rečeno da Zajednica srpskih opština neće imati izvršna ovlašćenja, i da će biti u okviru ustavnih okvira i zakona Kosova. Međutim, Beograd zamišlja Zajednicu kao Republiku Srpsku i sudeći po dosadašnjim akcijama i političkim stavovima, ne verujem da govorimo o istom sporazumu”, rekao je on.
Srbija zahteva da ovaj mehanizam ZSO bude formiran u skladu sa sporazumom postignutim 2015. godine, koji predviđa šira ovlašćenja u nekoliko oblasti, ali je Ustavni Sud Kosova utvrdio brojna kršenja u sporazumu i, po mišljenju Ustavnog suda Zajednica može biti formirana samo po Ustavu i zakonima Kosova.
Srbija traži promene u Ustavu Kosova, kako bi se omogućio prenos izvršnih ovlašćenja na Zajednicu opština sa srpskom većinom.
Arifi je rekao je da je stav većine političkih partija na Kosovu da takvih promena neće biti.